Rząd forsuje całkowite wyeliminowanie palenia wśród młodych ludzi

Rząd Rishiego Sunaka nie zamierza się wycofać ze swojego pomysłu dotyczącego całkowitego wyeliminowania palenia wśród młodych ludzi do 2040 r. Zgodnie z założeniami projektu ustawy o tytoniu i waporyzatorach, zakaz sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych ma objąć osoby urodzone po 1 stycznia 2009 r.

Całkowity zakaz sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych – czy to się uda?

Choć pomysł forsowany przez rząd Rishiego Sunaka wydaje się być iście nie do zrealizowania, to premier nie ma zamiaru się przed nim cofnąć. I rozpoczyna właśnie debatę w parlamencie odnośnie całkowitego zakazu sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych osobom urodzonym 1 stycznia 2009 r. lub później. Celem, jaki przyświeca Downing Street, jest wyeliminowanie potrzeby sięgania po wyroby tytoniowe wśród młodych ludzi do 2040 r.

– Jeśli chcemy zbudować lepszą przyszłość dla naszych dzieci, to musimy zająć się największą przyczyną złego stanu zdrowia, niepełnosprawności i śmierci, której można całkowicie zapobiec: paleniem. Dlatego, obok nowych środków mających na celu ograniczenie alarmującej liczby wapujących wśród młodzieży, wywiązujemy się z naszego zobowiązania na rzecz stworzenia pokolenia wolnego od dymu. I na rzecz powstrzymania naszych dzieci przed uzależnianiem się od szkodliwych papierosów i innych produktów zawierających nikotynę. Ta ważna zmiana uratuje tysiące istnień ludzkich i miliardy funtów dla naszej NHS. Uwolni ona nowe zasoby, które będzie można wydać na poprawę wyników w zakresie leczenia pacjentów w całej Wielkiej Brytanii – tłumaczy Sunak. Sam będący gorącym zwolennikiem wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w UK.

Palenie papierosów – czy Brytyjczycy mają z nim problem?

Rishi Sunak nie pierwszy raz argumentuje, że uzależnienie od tytoniu jest przyczyną największej liczby zgonów, którym można zapobiec. Z oficjalnych danych wynika, że z palenie tytoniu stoi za blisko co czwartym zgonem z powodu raka w Anglii. I przyczynia się łącznie do 64 tys. zgonów w ciągu roku. Poza tym uzależnienie od tytoniu wywiera ogromną presję na brytyjską służbę zdrowia. W końcu do angielskich szpitali niemal co minutę trafia osoba uzależniona od nikotyny.

Szersze dane pokazują jednak, że uzależnienie Wyspiarzy od papierosów i wyrobów tytoniowych znacząco od kilku dekad się zmniejszyło. W 1974 r. papierosy paliło aż 46 proc. dorosłych Brytyjczyków. Natomiast w 2023 r. odsetek ten spadł do zaledwie 12,9 proc. Poza tym drastycznie zmniejszyła się też liczba młodych nastolatków sięgających po papierosy. W 2000 r. paliło 19 proc. nastolatków w wieku 11–15 lat, a w 2021 r. odsetek ten spadł do 3 proc.

Zakaz sprzedaży papierosów ludziom młodym będzie obwarowany surowymi karami

Rząd planuje nie tylko wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób urodzonych po 1 stycznia 2009 r. Surowo karane ma być także łamanie tego zakazu przez detalistów. Urzędnicy mają zyskać prawo do nakładania na niesubordynowane sklepy grzywny w wysokości 100 funtów.

Choć nie wszyscy torysi zgadzają się z tak drastycznym podejściem rządu do zakazu palenia. Polityk Partii Konserwatywnej Greg Smith mówi wprost, że nowa legislacja może zirytować drobnych przedsiębiorców, którzy stanowią trzon elektoratu torysów. – Jesteśmy partią o liberalnych wartościach. Albo wielu z nas takie poglądy posiada. A to nie jest zbyt liberalne posunięcie. Spodziewam się, że wielu polityków wstrzyma się od głosu. W ławach konserwatystów mogłoby się takim rozwiązaniom sprzeciwić ponad 80 parlamentarzystów. Sam nie jestem palaczem i nigdy nie byłem. Ale zdaję sobie sprawę, że tu chodzi o mówienie dorosłym, co mogą, a czego nie mogą robić. Będzie to również wywierać dodatkową presję na małe firmy w czasie, gdy borykają się one ze znacznymi, dodatkowymi kosztami ogólnymi – zaznacza Smith.

Palisz papierosy? Zobacz, co zrobić, żeby rzucić

W Anglii aż 60 proc. palaczy chciałoby rzucić palenie, a aż 10 proc. rozważa zrobienie tego w ciągu trzech miesięcy. Blisko połowa palaczy w Anglii próbuje rzucić palenie samodzielnie, bez pomocy innych osób lub organizacji, co niestety w wielu wypadkach nie kończy się sukcesem. Jest jednak kilka metod, które pozwalają zwiększyć szanse na rzucenie palenia:

  • zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej (ang. nicotine replacement therapies, NRT) lub e-papierosów;
  • zastosowanie leku pomagającego rzucić palenie, przepisanego przez lekarza pierwszego kontaktu, farmaceutę lub innego pracownika służby zdrowia. Takie rozwiązanie zwiększa szanse na rzucenie palenia aż dwukrotnie;
  • połączenie środków ułatwiających rzucenie palenia ze wsparciem ze strony eksperta z lokalnego ośrodka zajmującego się uzależnieniami. Takie rozwiązanie zwiększa szanse na rzucenie palenia aż trzykrotnie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o uzależnieniu od papierosów lub innych wyrobów tytoniowych, a także o zagrożeniach z tym związanych i możliwych sposobach walki z nałogiem, czytaj więcej TUTAJ.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie