Rząd utrzyma progi cenowe za energię także po 2023 r. Ale czy to pomoże mieszkańcom UK w obliczu rosnących kosztów życia?

Fot. Getty

Rząd Borisa Johnsona zapowiedział, że utrzyma limity rachunków za energię również po 2023 r. Według ministrów limity są nadal najlepszym sposobem na ochronę milionów gospodarstw domowych przed niekontrolowanymi podwyżkami cen. 

- Advertisement -

Limity rachunków za energię zostały wprowadzone w 2019 r., z możliwością corocznego przedłużania ich do 2023 r. Limity te kształtowały się następująco: 

  • Styczeń 2019 – £1137
  • Kwiecień 2019 – £1254  (+£117) 
  • Październik 2019 – £1179 (-£75)
  • Kwiecień 2020 – £1126 (-£17, w tym nowa kalkulacja średniego wykorzystania)
  • Październik 2020 – £1042 (-£84)
  • Kwiecień 2021 – £1138 (+£96)
  • Październik 2021 – £1277 (+£139)
  • Kwiecień 2022 – £1971 (+£694) 

Rząd uważa, że odgórne progi cenowe dla rachunków za energię nadal są najlepszym sposobem ochrony milionów gospodarstw domowych w całym kraju. I to pomimo tego, że w ostatnim miesiącu rodziny w UK zostały dotknięte rekordowymi podwyżkami rachunków za energię, przy wciąż obowiązujących limitach cenowych. – Limit cen energii jest najlepszą ochroną dla milionów, uniemożliwiając dostawcom nadmierne obciążanie konsumentów – głosi dokument opublikowany wraz z tekstem Queen's Speech. 

Polityka dotycząca energii – co planuje rząd?

W wygłoszonej przez księcia Karola kilka dni temu mowie tronowej rząd zarysował także plany w zakresie przechodzenia Brytyjczyków na bardziej efektywne i ekologiczne źródła energii. Nowy projekt ustawy Energy Bill ma na celu wsparcie niskoemisyjnego systemu energetycznego w UK i zmniejszenie zależności od gazu w perspektywie długoterminowej. Rząd chce także dotować przemysł w zakresie inwestycji w elektryczne pompy ciepła, które są czystą alternatywą dla kotłów gazowych. – Ofgem jest gotowy odegrać tu znaczącą rolę, pomagając tworzyć i inwestować w infrastrukturę na rzecz osiągnięcia celu zerowej emisji netto, budując solidne lokalne systemy energetyczne i inicjując innowacyjne technologie zdolne wychwytywać i przechowywać dwutlenek węgla. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z rządem i szeroko pojętym przemysłem oraz partnerami z organizacji pozarządowych, aby urzeczywistnić przedstawione propozycje – mówi Jonathan Brearley, dyrektor naczelny Ofgem. 

Teksty tygodnia

Poważny wypadek na lotnisku Luton. Jedna osoba ranna

W niedzielę miał miejsce wypadek na lotnisku Luton. Samochód spadł z wielopoziomowego parkingu. Jedna osoba została ranna.

Zastępca dyrektora w londyńskiej szkole miał romans z uczennicą. Ukrywano to przez 10 lat

Zastępca dyrektora prestiżowej szkoły Godolphin and Latymer, który nawiązał relację seksualną z uczennicą, w końcu poniósł konsekwencje. Mężczyzna przez dziesięć lat unikał odpowiedzialności.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie