Skandaliczny wyrok: Kaznodzieja nienawiści posiedzi za kratkami tylko 5 lat!

Wczoraj po południu Anjem Choudary – najbardziej bezczelny i przebiegły muzułmański kaznodzieja w Wielkiej Brytanii, został skazany tylko na 5,5 roku więzienia. Czy to jednak trochę nie za mało za 20 lat radykalizowania brytyjskich wyznawców islamu i szerzenia nienawiści?

Anjem Choudary unikał kary przez 20 lat. W tym czasie radykalizował on brytyjskich wyznawców islamu, nawoływał do wprowadzenia w Wielkiej Brytanii prawa szariatu oraz stworzenia na jej terytorium muzułmańskich emiratów. Poza tym Choudary bezustannie opluwał zachodnie wartości oraz okazywał otwartą nienawiść i pogardę względem wszystkiego, co nie było związane z islamem.

- Advertisement -

Hipokryzja muzułmanów: Nienawidzą Zachodu, ale uwielbiają McDonald’s!

Brytyjska policja szacuje, że wskutek agitacji Choudary’ego nawet 600 młodych muzułmanów mogło uciec do Syrii, żeby walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego. Kaznodzieja bezpośrednio zainspirował też Michaela Adebolajo do zabójstwa żołnierza Lee Rigby’ego w 2013 r., któremu odciął on maczetą głowę na jednej z londyńskich ulic.

Islamski kaznodzieja: Brytyjskie prawo szkodzi muzułmanom

Choudary’emu postawiono zarzuty dopiero po tym, jak przysiągł on w 2014 r. wierność liderowi tzw. Państwa Islamskiego – kalifowi Abu Bakr al-Baghdadiemu. Kaznodzieja opublikował też w sieci serię wykładów, w których wychwalał kalifat i namawiał młodych Brytyjczyków do przystąpienia do tej zbrodniczej organizacji. Wcześniej Chouidary zawsze unikał kary, ponieważ powoływał się na prawo do wolności słowa i sowich przekonań.

Po ogłoszeniu wyroku tłumy zwolenników Choudary’ego zgromadzone w sądzie Old Bailey krzyczały ”Allahu Akbar”. Wyrok został jednak z miejsca skrytykowany przez ekspertów, którzy twierdzą, że „nie jest on odstraszający”. 5,5 roku za 20 lat szerzenia na Wyspach nienawiści i chwalenia ekstremizmu to zbyt mało. – Wyrok jest zdecydowanie zbyt pobłażliwy, jest kpiną z wymiaru sprawiedliwości i przerazi rodziny, których ukochane dzieci posłuchały kaznodziei i przyłączyły się do ISIS – skomentował decyzję sądu prof. Anthony Glees z Buckingham University.

Teksty tygodnia

Ceny domów w UK spadają. Jednak o nabywców ciężko

Sprzedawcy nieruchomości musieli zmierzyć się z najcięższą konkurencją od dekady. To z kolei sprawiło, że ceny domów w UK poszły w dół.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie