piątek, 20 września, 2024

Smaki rodzinnej polskiej kuchni. Polskie wędliny, które możesz kupić w Wielkiej Brytanii

 Artykuł powstał we współpracy z marką Sokołów

W jaki sposób obcokrajowcy oceniają przysmaki polskiej kuchni? Które wyroby mięsne smakują im najbardziej? Jakie wędliny z naszej ojczyzny można kupić w Wielkiej Brytanii?

Obcokrajowcy doceniają smak polskiej kuchni

O tym, że polskie artykuły spożywcze i tradycyjne dania są wręcz uwielbiane przez obcokrajowców, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednostkowe i subiektywne obserwacje w tym względzie zostały potwierdzone przez obiektywne badania.

W raporcie „Zwyczaje zakupowe i żywieniowe konsumentów” przygotowanym przez instytut badawczy Mands, który ukazał się jeszcze w 2019 roku, aż 60 proc. obcokrajowców oceniło naszą żywność, jako lepszą od tej w ich rodzinnych stronach. Osoby spoza Polski doceniają bardziej wyrazisty smak i wyższą jakość produktów spożywczych z naszego kraju — te dwa powody były przez nich wymieniane najczęściej.

Co smakuje im najbardziej? W pierwszym rzędzie wskazywali na nabiał, ale na drugim miejscu były wędliny. Polskie szynki, kiełbasy i polędwice zostały docenione za ich smak (na ten aspekt wskazywało 45 proc. ankietowanych), jakość (50 proc.) oraz szeroki wybór (55 proc.)

Jak wędliny, to tylko z Polski

Już nie tylko Włochy i Hiszpania kojarzą się z najlepszymi wędlinami na świecie. Podobne opinie są wydawane o wyrobach wędliniarskich z naszego kraju. Być może Polska nie ma jeszcze takich ikonicznych „marek”, jak jamon serrano z Hiszpanii (szynka serrano, czyli szynka górska) czy niemniej słynna szynka parmeńska (Prosciutto di Parma) z Włoch, ale w masowej świadomości na całym świecie coraz mocniej zaczyna funkcjonować pojęcie wyrabianej tradycyjnymi metodami wędliny z kraju leżącego nad Wisłą.

I właśnie z polskimi wędlinami marka Sokołów coraz śmielej wchodzi na rynek brytyjski, oferując tamtejszym konsumentom artykuły spożywcze najwyższej jakości. Warto dodać, że tradycje wyrobu wędlin Sokołowa sięgają XIX wieku. W 1899 roku w Poznaniu otwarto pierwszy zakład produkcyjny, a obecnie jest to jedna z najbardziej znanych, najbardziej wartościowych i najchętniej kupowanych marek mięsnych w Polsce.

– Kolega z pracy z Polski daje mi do spróbowania kawałki mięsnych specjałów z jego kraju. Większość z nich jest naprawdę niesamowita w smaku – komentuje mieszkający w UK jeden z użytkowników najpopularniejszego forum dyskusyjnego w internecie. Wypowiedzi w takim tonie możemy znaleźć znacznie więcej. Co najbardziej smakuje mieszkańcom Wielkiej Brytanii? Na jakie polskie wędliny zwracają uwagę i dlaczego?

– Jest taki rodzaj polskiej pieczonej wędliny, który lubię jako okazjonalną przekąskę. To rodzaj bekonu. Występuje w postaci małego, podłużnego bloku boczku wieprzowego ze skórką i przebiegającą przez niego odrobiną chrząstki. Może nie brzmi to zachęcająco, ale jak świetnie smakuje z kawałkiem chleba z musztardą – zachwala internauta swojski boczek.

Dosłownie płaczę, to jest takie dobre

Kto wie, może ma na myśli Classic Roasted Bacon od Sokołowa, który jest dostępny w brytyjskich sklepach? Warto w tym miejscu wspomnieć, że boczek można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni, nie tylko jako przekąskę. Świetnie sprawdza się, jako składnik zup, służy jako skwarki do pierogów czy składnik rolady śląskiej.

– Właśnie wziąłem gryza prawdziwej, polskiej kiełbasy. Dosłownie płaczę, to jest takie dobre. To wszystko. Chciałem się tylko podzielić tą szczęśliwą chwilą z innymi. I pamiętajcie, aby spróbować polskiej kiełbasy, jeśli macie okazję. OK, już skończyłem – w taki sposób inny komentator zachwala prawdziwego klasyka z polskiego stołu.

Ciężko będzie dojść konkretnie, o jaką kiełbasę chodzi. Na rynku brytyjskim dostępna jest Hunter`s Sausage z Sokołowa, a więc kiełbasa wieprzowa, która charakteryzuje się delikatnością i mocnym smakiem podkreślonym przez jałowiec. Może też chodzić o sokołowską suchą krakowską (Dried Krakowska Sausage). Dodajmy, że kiełbasa krakowska (zarówno sucha, jak i zwykła) to bardzo popularne wędliny. Są także wytwarzane i sprzedawane w Austrii i Niemczech.

Osobny akapit warto również poświęcić dwóm innym specjałom z Sokołowa, które również są dostępne na Wyspach. Brytyjskie mamy w poszukiwaniu inspiracji kulinarnych często stawiają na Sokoliki. Parówki drobiowo-cielęce świetnie sprawdzają się w roli kolacji dla najmłodszych. Z kolei Stówki to parówki w 100 procentach (stąd ich nazwa!) przygotowane z mięsa (drobiowego lub wieprzowego).

Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie najwyższą jakość w swojej kuchni. Ze względu na to, że nie zawierają dodatku glutaminianu monosodowego, barwników i fosforanów świetnie sprawdzą się na stole tych, którzy stawiają na zdrowy styl życia.

Polecamy do obserwowania stronę: Sokołów – the Polish producer of finest and high quality cold cuts

Grafiki użyte w tekście należą do domeny publicznej CC0 lub zostały dostarczone przez markę Sokołów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?