Szkocja już walczy o imigrantów: Sturgeon zapowiada, że pokryje koszty rezydentury

Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jej partia wyśle „jasny sygnał” do obywateli Unii Europejskiej, że są w Szkocji mile widziani. Rząd ma pokryć opłaty związane ze złożeniem wniosku o rezydenturę dla tych europejczyków, którzy pracują w szkockim sektorze publicznym. 

Pierwsza Minister Szkocji ma przedstawić takie rozwiązanie na wtorkowej konferencji SNP. Obietnica ma uchronić Szkocję przed zagrożeniami gospodarczymi, jakie wiążą się z Brexitem. 

Z szacunków SNP wynika, że w szkockim sektorze publicznym – szpitalach, szkołach i uniwersytetach – pracuje około 20 tysięcy obywateli różnych krajów UE, którzy w momencie głosowania w sprawie Brexitu mieszkali w UK pięć lub więcej lat i tym samym mogą ubiegać się o rezydenturę.

Na razie nie ma jeszcze dokładnych estymacji, jakiego rzędu wydatki poniesie w związku z tym szkocki rząd. Z danych Home Office wynika jednak, że koszt, jaki ponosi państwo w związku z przyznaniem statusu rezydenta to 1 282 funty, co oznacza, że Szkocja musiałaby wydać na zatrzymanie imigrantów w kraju około 25,6 mln. 

W szkockich szkołach pracuje wielu imigrantów

Czy Szkocja już w przyszłym miesiącu OFICJALNIE ogłosi przygotowania do drugiego referendum?

Najwyraźniej jednak dla Szkotów nie jest kwota zbyt wygórowana w porównaniu ze  stratami, jakie przyniosłaby nagła ucieczka pracowników z kraju. W wypowiedzi dla BBC1 Sturgeon namawiała ponadto prywatnych przedsiębiorców, aby również zastanowili się nad finansowaniem wniosków o rezydenturę dla swoich pracowników. 

Szkoccy przedstawiciele Partii Konserwatywnej określili ofertę Sturgeon jako „tani chwyt”. Ich zdaniem to jedynie próba zatrzymania w kraju elektoratu, który mógłby w przyszłości zagłosować za odłączeniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii. 

Szkocja ziemią obiecaną dla polskich przedsiębiorców. Zobaczcie, jak przebija Polskę

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Przeczytaj także