Szkocja przymierza się do podniesienia minimalnej ceny alkoholu o 30 proc.

Rząd Szkocji przymierza się do znacznego podniesienia minimalnej ceny alkoholu. Cena za standardową jednostkę alkoholu miałaby od maja wzrosnąć o 30 proc. A to miałoby pomóc w walce z nadużywaniem napojów wysokoprocentowych, ze związanymi z tym hospitalizacjami i zgonami.

Cena alkoholu w Szkocji pójdzie w górę

Rząd w Szkocji jest na ostatniej prostej, żeby znacząco podnieść cenę napojów alkoholowych. Holyrood przymierza się do zwiększenia ceny za standardową jednostkę alkoholu o ponad 30 proc. – z obecnych 50p to 65p. Podwyżka miałaby zacząć obowiązywać już od maja tego roku. A miałaby ona na celu dalszą walkę na rzecz ograniczania hospitalizacji i zgonów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Szkocja, jako pierwszy kraj w obrębie Zjednoczonego Królestwa, już sześć lat temu wytoczyła ciężkie działa na rzecz walki z nadużywaniem alkoholu. Public Health Scotland twierdzi, że wprowadzenie cen minimalnych za standardową jednostkę alkoholu zmniejszyło w zeszłym roku liczbę zgonów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu aż o 13,5 proc. Liczbę zgonów, które można by w całości przypisać alkoholowi. Ale trudno jest tu mówić o długofalowym sukcesie. W końcu z najnowszych danych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba zgonów w Szkocji, do których nadmierne spożycie alkoholu przyczyniło się niejako pośrednio, wzrosła o 25 proc. Jednocześnie liczba osób, które w ciągu ostatniej dekady skorzystały z usług leczenia alkoholizmu, spadła aż o 44 proc.

Alkohol będzie droższy o 30 proc.

Stawka 65 p za standardową jednostkę alkoholu jest popierana przez organizacje walczące z nadużywaniem alkoholu w UK. Aktywiści mówią, że podniesienie ceny alkoholu o 30 proc. nie tylko dotrzyma kroku inflacji, ale też powinno zapewnić dalsze ograniczanie sprzedaży taniego alkoholu. Po planowanej na maj podwyżce, cena za standardową butelkę whisky w Szkocji powinna wynieść nieco powyżej 18 funtów. Obecnie jest to 14 funtów. Z kolei cena wódki podskoczy do 16,90 funtów, a cena czteropaku piwa typu lager – do ok. 4,50 funta.

Z planami rządu Szkocji nie zgadza się stowarzyszenie the Wine and Spirit Trade Association. Uważa ono, że wprowadzanie cen minimalnych jest zupełnie nieskuteczne. A dodatkowo, że środki te nie powinny mieć racji bytu w dobie kryzysu kosztów utrzymania. – Znacznie większy wpływ mają ukierunkowane środki. Te jednocześnie nie karzą ogromnej większości osób pijących odpowiedzialnie – mówi David Richardson, dyrektor ds. konsumenckich stowarzyszenia.

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie