piątek, 20 września, 2024

Tegoroczne lato ma być najbardziej deszczowe od 1912 roku

Meteorolodzy przewidują, że tegoroczne lato będzie dla mieszkańców Wysp wyjątkowo deszczowe. Powodem jest coraz większa destabilizacja warunków pogodowych ze względu na postępujące globalne ocieplenie.

O tym, że sytuacja będzie poważna świadczy fakt, że Met Office poinformowało rząd oraz władze odpowiedzialne za transport, aby przygotowali się na co najmniej 50 dni deszczu w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Rekordowo deszczowe lato

Tegoroczne lato ma być rekordowo deszczowe, co z kolei budzi obawy dotyczące dalszych powodzi w kraju. Dla porównania w ubiegłym roku w lecie padało przez 40 dni. Jednak Met Office twierdzi, że tegoroczne lato będzie jeszcze gorsze, za co odpowiadać będą systemy niskiego ciśnienia.

Deszczowe lato zagraża między innymi takim wydarzeniom w plenerze jak Wimbledon, Royal Ascot, Trooping of the Colour i festiwalom, w tym Glastonbury.

Meteorolodzy klasyfikują dzień jako deszczowy, gdy w ciągu 24 godzin spadnie co najmniej 2,5 mm deszczu. Do tej pory rekord najbardziej deszczowego lata padł w 1912 roku, gdy padało przez 55 dni.

Mokry rok

Met Office zwraca uwagę na częste i obfite opady w ciągu ostatnich miesięcy w Wielkiej Brytanii. W Londynie luty okazał się najbardziej mokry od 1836 roku. Z kolei zima 2023/24 była ósmą najbardziej mokrą w historii kraju.

Meteorolodzy twierdzą, że w dużej mierze za ekstremalne deszcze w Wielkiej Brytanii odpowiada zmiana klimatu. Prawidłowość jest taka, że, gdy atmosfera się ociepla, zatrzymuje też więcej wilgoci (około 7 proc. na każdy stopień).

Ze względu na fakt, że średnia temperatura na Wyspach stale rośnie, przewidywania dotyczące dalszych opadów deszczu są uzasadnione.

Pogoda na weekend

Po deszczowych dniach ma pojawić się więcej słońca w tym tygodniu. W dużej części kraju możemy spodziewać się bezchmurnego nieba, w niektórych rejonach temperatury wzrosną do 25 stopni Celsjusza.

Niestety przyszły tydzień będzie już chłodniejszy, a we wtorek warunki pogodowe staną się niestabilne.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?