piątek, 20 września, 2024

UK ograniczy wydawanie wiz dla wykwalifikowanych pracowników?

Minister Spraw Wewnętrznych Yvette Cooper zasygnalizowała, że rząd może zaostrzyć wymagania wizowe dla wykwalifikowanych pracowników. Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dla specjalistów z branży IT, telekomunikacji i inżynierii.

Wykwalifikowanym pracownikom też będzie trudniej o wizę do UK?

Nowa polityka migracyjna Brytyjczyków zmierzała do tego, by przez ustanowienie wiz i wysokiego progu zarobków potrzebnego do ich uzyskania zmniejszyć liczbę napływających na Wyspy pracowników niewykwalifikowanych. Ale teraz dużo wskazuje na to, że rząd laburzystowski będzie też chciał ograniczyć wydawanie wiz dla pracowników wykwalifikowanych. Zwłaszcza dla specjalistów z branży IT, telekomunikacji i inżynierii. Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper zasygnalizowała właśnie, że rząd może zaostrzyć wymagania wizowe dla przedstawicieli tych sektorów. Przede wszystkim poprzez podniesienie wymaganego dla nich, minimalnego progu wynagrodzenia.

Restrykcje mogą być jednak różne dla różnych regionów Wielkiej Brytanii. Może to zależeć od tego, jaki w danym regionie jest poziom płac i jakie są niedobory siły roboczej.

Minister chce zrozumieć – dlaczego niektóre sektory tak polegają na pracy imigrantów?

Minister spraw wewnętrznych poleciła Komitetowi Doradczemu ds. Migracji (ang. Migration Advisory Committee, MAG) „przyjrzenie się kluczowym zawodom, aby zrozumieć powody, dla których są one uzależnione od rekrutacji za granicą”. W liście do przewodniczącego MAG, prof. Briana Bella, Yvette Cooper napisała: „Bazując na wstępnych wskaźnikach, mających służyć ocenie zależności od rekrutacji za granicą, a także patrząc na grupy zawodowe, w których najczęściej wydawane są wizy pracownicze, zidentyfikowaliśmy grupy zawodowe do tego przeglądu. Są to specjaliści ds. technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz specjaliści ds. inżynierii. Sektory te znajdują się w pierwszej dziesiątce sektorów, które były zależne od rekrutacji za granicą. A rząd chciałby, aby MAG przedstawił, jakie kryją się za tym powody i jakie jest potencjalne przyszłe zapotrzebowanie w tych sektorach. Przewidujemy, że będzie to pierwsza tego typu analiza przeprowadzona przez MAG. Postaramy się lepiej zrozumieć zależność od pracowników zagranicznych w kluczowych sektorach”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?