Niestety, według analiz organizacji Cancer Research UK, sytuacja osób zmagających się z chorobami nowotworowymi i ich rodzin na Wyspie nie jest najlepsza.
Wielka Brytania pozostaje daleko w tyle za krajami o porównywalnym potencjale, w kwestii przeżywalności po zachorowaniu na raka. Na Wyspach, podobnie jak w wielu miejscach na świecie, rośnie liczba zachorowań na raka. Nowotwory stają się coraz częstsze, głównie z powodu rosnącej i starzejącej się populacji. Eksperci przewidują, że do 2040 roku co roku będzie diagnozowanych pół miliona nowych przypadków tego typu.
Według analiz Cancer Research UK na Wyspie dałoby się uniknąć co najmniej 20 000 zgonów z powodu raka rocznie. W jaki sposób?
Brytyjskie władze nie radzą sobie z chorobami nowotworowymi
Postęp w walce z chorobami nowotworowymi będzie możliwy, jeśli władze zdecydują się na większe inwestycje w badanie i innowacje oraz usprawnienie działań w ramach NHS. Cancer Research UK przygotowało specjalny program, w którym znajdują się najważniejsze wytyczne dla obecnego i następnego rządu. Jeśli urzędujący i przyszły gabinet zdecydują się pod nim podpisać, możliwe ma być ratowanie 20 tysięcy ludzkich istnień rocznie.
Przede wszystkim konieczne będzie opracowanie długoterminowego, sięgającego aż 10 lat, planu walki z rakiem. Na jego czele ma stanąć National Cancer Council (Krajowa Rada ds. Walki z Rakiem), odpowiedzialna przed premierem. Jej celem nadzorowanie wspólnych wysiłków ekspertów rządowych, organizacji charytatywnych, przedstawicieli przemysłu i nauki w tym właśnie celu.
Jak walczyć z rakiem w UK?
Cancer Research UK wzywa do działań na kluczowych obszarach:
inwestycji (potrzeba zainwestowania 1 miliarda funtów w ramach NHS)
profilaktyki (zakaz palenia tytoniu)
diagnostyki (szczególnie w ramach dwóch największych zabójców w UK – raka płuc i jelit)
skrócenie kolejki oczekujących i inwestowanie w większą liczbę pracowników
– Rak jest najważniejszym problemem zdrowotnym naszych czasów. Uniknięcie tysięcy zgonów spowodowanych przez nowotwór jest możliwe, ale wymaga przywództwa, woli politycznej, inwestycji i reform – deklaruje Michelle Mitchell, dyrektor naczelna Cancer Research UK.