WAŻNE! Wprowadzono zmiany w brytyjskim prawie pracy – są one korzystne dla pracowników

Jak czytamy na stronach BBC News wprowadzono zmiany w obowiązującym w UK prawie pracy. Wprowadzone przez rządzących nowe regulacje mają lepiej chronić prawa pracowników zatrudnianych przez agencje oraz na kontraktach "zero hours".

Oto niektóre ze zmian, które zostały wprowadzone w życie w miniony poniedziałek:

  • Zlikwidowano "lukę prawną" na mocy której zatrudnieni na tym samym stanowisku pracownicy agencyjnie zarabiali mniej, niż inni pracownicy zatrudnieni w tym samym przedsiębiorstwie na stałe;
  • Już pierwszego dnia pracy firma zatrudniająca danego pracownika będzie musiała przedstawić mu "statement of rights" ("oświadczenie o prawach"), w którym określone zostaną jego uprawnienia do płatnego urlopu, do zwolnienia macierzyńskiego i ojcowskiego oraz inne;
  • Zwiększono limity możliwych kar nakładanych na pracodawców w związku z  niesprawiedliwym traktowaniem lub naruszeniem obowiązującego prawa pracy z 5 do aż 20 tysięcy funtów;
  • Wynagrodzenie za urlop będzie teraz wyliczanie w oparciu nie o 12 tygodni, ale o 52 tygodnie, dzięki czemu pracownicy sezonowi zyskają płatny urlop, do którego mają pełne prawo w świetle obowiązujących przepisów.

Polacy pomagają biednym Brytyjczykom – polska restauracja w Hull nakarmi bezdomnych w Święta

– To największe podniesienie praw pracowniczych, z jakim mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatniego pokolenia – komentował dla BBC Greg Clark, w rządzie Theresy May trzymający tekę ministra biznesu, innowacji i zdolności. – To kluczowy element budowania rynku pracy, który nadal nagradza ludzi za ciężką pracę, docenia świetnych pracodawców i zwiększa produktywność całej Wielkiej Brytanii.

Z drugiej jednak strony dochodzą głosy, że wprowadzone zmiany niewiele zmienią na rynku pracy. Reformy rządowe są krytykowane przez opozycyjną Partię Pracy oraz związkowców. Frances O'Grady, sekretarz generalna Kongresu Związków Zawodowych (TUC) mówił, iż "prawo do żądania gwarantowanego czasu pracy nie jest żadnym prawem".

 

 

Imigranci z UE będą musieli zarabiać 30 000 funtów rocznie, aby uzyskać pozwolenie na pracę w UK

– Pracownicy zatrudnieni na kontraktach "zero-hours" nie będą mieli większego wpływu, na swój los niż Oliver Twist. Jeśli związki zawodowe nie uzyskają prawa do organizowania się i negocjacji warunków zatrudnienia dla pracowników takich firm Uber i Amazon to nadal będą traktowani tak, jak są traktowani obecnie – kończy O`Grady.

Brytyjskie związki zawodowe od lat apelują o zniesienie takiej formy zatrudnienia.

 

Teksty tygodnia

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie