Czy trwanie w nieszczęśliwym małżeństwie może być lepsze dla ogólnego stanu zdrowia niż rozwód lub pozostawanie singlem? Cóż, tak przynajmniej twierdzą niektórzy naukowcy, choć ich tezę trudno będzie pewnie zaakceptować.
Nieszczęśliwe małżeństwo nową receptą na zdrowie?
W dobie wzmożonej liczby rozwodów i stawiania przez wielu ludzi na „siebie” bardziej niż na dotrzymanie obietnicy życia aż do śmierci złożonej przed księdzem lub urzędnikiem, nieco zaskakujące wydają się ostatnie ustalenia naukowców dotyczące zalet trwania w nieszczęśliwym małżeństwie. A jednak eksperci z Uniwersytetu Carleton w Ottawie w Kanadzie oraz Uniwersytetu w Luksemburgu przekonują, że ludzie, którzy mieszkają ze współmałżonkiem, rzadziej cierpią na wysoki poziom cukru we krwi, który może prowadzić do rozwinięcia się cukrzycy typu 2. I to niezależnie od tego, jak harmonijny lub jak zjadliwy i nie do wytrzymania jest ich związek. Naukowcy są niemal pewni, że ludzie pozostający w związku wpływają na swoje codzienne zachowania – na przykład na stosowaną dietę, a ponieważ często wspólnie posiadają wyższe dochody, to i mają szansę w związku z tym zdrowiej się odżywiać.
Poprzednie badania wykazały z kolei, że małżeństwo może wiązać się z takimi korzyściami dla zdrowia, jak dłuższe życie, mniejsza liczba udarów i zawałów serca czy mniejsze ryzyko depresji. Natomiast tym razem badacze przyjrzeli się dokładniej, w jaki sposób pozostawanie w długotrwałym związku wpływa na poziom cukru we krwi – co może być prostą konsekwencją tego, co jemy, jak też hormonów i stresu.
Osoby pozostające w związku mają znacznie niższy poziom cukru we krwi
Naukowcy z Kanady i Luksemburga przeanalizowali dane dotyczące ponad 3300 osób dorosłych w wieku od 50 do 89 lat, zebrane w ramach „English Longitudinal Study of Ageing”. Zapytano w nim ludzi, czy posiadają męża, żonę lub partnera, z którym mieszkają i okazało się, że 76 proc, uczestników badania pozostaje w związku małżeńskim lub konkubinacie. Badanym zadano też pytania odnoszące się do przeżywanego przez nich poziomu napięcia i otrzymywanego wsparcia w związku. Otrzymane wyniki zostały następnie zestawione z danymi pochodzącymi z próbek krwi w zakresie średniego poziomu glukozy we krwi, pobieranych co cztery lata.
Na tej podstawie naukowcy wyciągnęli wniosek, że poziom cukru we krwi u osób pozostających w związku małżeńskim lub żyjących w konkubinacie był średnio o jedną piątą (21 procent) niższy niż u osób samotnych, rozwiedzionych lub pogrążonych w żałobie. Wyniki nie odbiegały tu znacznie w przypadku kobiet i mężczyzn. Co także ciekawe, jakość relacji nie miała tu znaczącego wpływu na średni poziom glukozy we krwi, choć wiadomo jest, że najlepiej na zdrowiu odbija się wspierające stosunki między ludźmi.
Zdrowie jest mocno zależne od naszych matrymonialnych wyborów
Katherine Ford z Uniwersytetu Carleton w Ottawie zaznacza, że zdrowie jest wypadkową naszych decyzji dotyczących życia samemu lub w związku. – Sądzę, że małżeństwo i związki partnerskie wymagają szczególnej inwestycji emocjonalnej przez długi czas. Istotność tego rodzaju relacji prawdopodobnie oznacza, że jej utrata może mieć konsekwencje dla zdrowia, w tym na przykład dla średniego poziomu cukru we krwi – mówi.
A we wnioskach końcowych autorzy raportu zaznaczyli: „Ogólnie rzecz biorąc nasze wyniki sugerują, że relacje małżeńskie/konkubinackie były odwrotnie proporcjonalne do poziomów HbA1c [Hemoglobina glikowana – przyp.red.], niezależnie od wymiarów wsparcia lub napięcia między współmałżonkami. Podobnie związki te wydają się mieć działanie ochronne przed poziomami HbA1c powyżej progu stanu przedcukrzycowego”.
Cukrzyca w UK to poważny problem
Niestety mieszkańcy UK mają poważny problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Najnowsze dane Diabetes UK pokazują, że w Wielkiej Brytanii na cukrzycę choruje nawet 4,9 miliona osób, a około 7 milionów jest zagrożonych rozwojem tej choroby. Szacuje się też, że około 850 000 osób żyje z cukrzycą typu 2, ale są one niezdiagnozowane. Natomiast zdecydowana większość przypadków cukrzycy typu 2 jest w UK związana z prowadzeniem niezdrowego stylu życia.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?