piątek, 20 września, 2024

Właściciele elektryków też zapłacą za wjazd do Londynu

Właściciele samochodów elektrycznych stracą od grudnia 2025 r. przywilej w zakresie obniżonej opłaty za wjazd do centrum Londynu. I będą się musieli przygotować na opłaty rzędu 15 funtów dziennie. Obecnie takie stawki London Congestion Charge obowiązują kierowców samochodów spalinowych.

Congestion Charge Zone w Londynie uderzy po kieszeni właścicieli elektryków

Kierowcy, którzy przerzucili się na samochody elektryczne, nie będą się w Londynie zbyt długo cieszyć specjalnymi przywilejami. Już 25 grudnia 2025 r. także i oni zostaną objęci opłatami z tytułu London Congestion Charge w wysokości 15 funtów dziennie. Dotychczas właściciele elektryków płacili za wjazd do strefy Congestion Charge Zone zaledwie 10 funtów rocznie. Jednak już za 1,5 roku zostaną oni uderzeni po kieszeni tak samo, jak kierowcy samochodów spalinowych.

Decyzja Transport for London zaskoczyła nieco ekspertów. Powszechnie podejrzewa się bowiem, że ruch ten ma na celu zasypanie dziury w budżecie związanej z niedostatecznym poziomem dochodów z tytułu opłat za wjazd do Ultra Low Emission Zone ULEZ (strefy ultra-niskiej emisji).

Rzecznik Transport for London tak natomiast odnosi się do zapowiedzi o zniesieniu przywilejów dla kierowców elektryków: – Niższa stawka Congestion Charge dla bardziej ekologicznych pojazdów była częścią naszego stopniowo wprowadzanego programu walki z toksycznym powietrzem w Londynie. Zakończenie programu zniżek dla bardziej ekologicznych pojazdów od 25 grudnia 2025 r. pozwoli utrzymać skuteczność opłaty za wjazd do centrum. Ta obowiązuje w celu zarządzania ruchem i zatorami w sercu Londynu.

Koniec zniżek za wjazd do Londynu – ilu dotknie kierowców?

Eksperci szacują, że zniesienie zniżek dla pojazdów elektrycznych z tytułu Congestion Charge dotknie nawet 100 000 kierowców mieszkających w Londynie. A to nie jedyne złe wiadomości dla właścicieli elektryków. W  końcu od kwietnia 2025 r. zapłacą oni także akcyzę od pojazdu (tzw. podatek drogowy), podobnie jak posiadacze samochodów z silnikiem na benzynę lub olej napędowy.

Przypomnijmy, że stawka za wjazd do centrum miasta Congestion Charge w wysokości 15 funtów dziennie obowiązuje w godzinach 7:00–18:00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 12:00–18:00 w soboty i niedziele oraz w święta. Opłata nie obowiązuje w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?