Wzrost rachunków za energię od stycznia. Jak duża czeka nas podwyżka?

Wyższy pułap cenowy ustalony przez organ regulacyjny Ofgem od stycznia do kwietnia oznacza, że ​​koszty gazu i energii elektrycznej będą o 5 proc. wyższe niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, roczny rachunek wzrośnie o 94 funty. Prognozy sugerują jednak, że ceny energii mogą gwałtownie spaść na wiosnę.

Ze względu na to, że Ofgem podniósł minimalną cenę dla dostawców, jaką mogą pobierać od swoich klientów po wzroście cen gazu na świecie, od stycznia nastąpi wzrost rachunków za energię. Jest to efekt podniesienia przez Ofgem górnego pułapu cenowego do średnio 1928 funtów rocznie, w przypadku typowego rachunku za gaz i energię elektryczną.

- Advertisement -

Wzrost rachunków za energię od 2024 roku

Organ regulacyjny, Ofgem, podniósł próg cenowy z 1834 funtów rocznie do 1928 funtów dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Podwyżkę tłumaczy się wojną Izraela z Hamasem.

Od stycznia do marca górny limit cen wzrośnie do 1928, co będzie stanowić podstawę do ustalania rachunków za energię.

Dyrektor Ofgem, Jonathan Brearley, wzrost rachunków za energię tłumaczył następująco:

– To trudny czas dla wielu osób i każda podwyżka rachunków będzie niepokojąca. Jednak ten wzrost – w okolicach poziomów, które odnotowaliśmy w sierpniu – jest wynikiem wzrostu hurtowych kosztów gazu i energii elektrycznej. To z kolei musi znaleźć odzwierciedlenie w cenie, którą wszyscy płacimy.

– Ważne jest, aby klienci otrzymywali wsparcie. Daliśmy jasno do zrozumienia dostawcom, że oczekujemy od nich rozpoznania i zaoferowania pomocy osobom mającym problemy z zapłatą rachunków – dodał.

Ciężki początek roku dla gospodarstw domowych

Ze względu na wzrost rachunków za energię, początek 2024 roku będzie ciężki dla gospodarstw domowych. Organizacje charytatywne potwierdzają, że stosunkowo wysokie koszty energii i innych niezbędnych rachunków wywierają ogromną presję na budżety.

Ofgem zdecydował się na podwyżkę pułapu cenowego zaledwie dzień po ogłoszeniu przez Jeremy’ego Hunta budżetu na przyszły rok. Kanclerz skarbu zapowiedział szereg obniżek podatków dla firm planujących inwestycje. Rząd spotkał się jednak z krytyką tego, że nie zaproponował środków pomocowych dla gospodarstw domowych zmagających się z trudną sytuacją. Zarówno pod kątem dopłaty do rachunków za energię jak i ewentualnego docieplenia domów.

Jak powiedziała Jess Ralston z Energy and Climate Intelligence Unit:

– Miliony ludzi, którzy żyją w nieszczelnych domach, czeka ponury początek 2024 roku. A rachunki za ogrzewanie i zasilanie domów wzrosną o około 700 funtów. To nie musiało tak wyglądać. (…) Decyzja premiera o zniesieniu wymagań dotyczących izolacji dla właścicieli oznacza, że ​​najemcy są teraz skazani na wyższe rachunki za energię przez wiele lat.

Zapowiedziany przez Ofgem wzrost rachunków za energię pogłębił obawy gospodarstw domowych. Jest to związane m.in. ze wzrostem opłat stałych, które dostawcy doliczają do rachunków jako stałą opłatę dzienną.

Organ regulacyjny ds. energetyki rozpoczął przegląd opłat stałych. Niestety w przypadku niektórych gospodarstw domowych podwoiły się one w ciągu ostatnich dwóch lat. Od 1 października ubiegłego roku kwota, którą te opłaty dodają do typowego rachunku za podwójne paliwo, wzrosła do ponad 300 funtów rocznie.

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie