czwartek, 19 września, 2024

Zakaz posiadania psów American XL Bully w Irlandii

Podobnie, jak w Wielkiej Brytanii, także w Republice Irlandii wprowadzony zostanie zakaz posiadania psów rasy American Bully XL. Jak będą wyglądały przepisy obowiązujące na „Zielonej Wyspie” w tej kwestii?

Heather Humphreys minister ds. rozwoju obszarów wiejskich i lokalnych społeczności w rządzie Fine Gael zapowiedziała wprowadzenie zakazu posiadania psów rasy American Bully XL. Regulacje w tym zakresie wejdą w życie w dwóch etapach.

Jak czytamy na oficjalnych stronach rządowych, od 1 października 2024 roku nowe przepisy będą zabraniać importowania, hodowli, sprzedaży i ponownego udamawiania w przypadku psów tej rasy. Z kolei od 1 lutego 2025 posiadanie psa rasy XL Bully bez odpowiedniego „certyfikatu zwolnienia” będzie nielegalne.

Zakaz posiadania psów American XL Bully

Po konsultacjach z przewodniczącym Stakeholder Group on Dog Control emerytowanym zastępcą komisarza Gardy Johnem Twomeyem, minister Humphreys podjęła taką decyzję, kierując się ochroną w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Zmiany w prawie wejdą w życie po tym, jak na terenie Irlandii w ostatnim czasie doszło do kilku ataków psów tej rasy, w tym do śmiertelnego zagryzienia w Limerick. Jego ofiarą padła młoda kobieta, Nicole Morey.

Od tych regulacji będą pewne wyjątki. Certyfikaty zwolnienia będą wydawane z zastrzeżeniem ścisłych kryteriów, w tym wymogu uzyskania licencji, wszczepienia mikroczipa i kastracji. Inne możliwe kryteria zostaną omówione w ramach Stakeholder Group on Dog Control

Jak będzie wyglądało prawo w Irlandii w tym zakresie?

– Wiem, że wiele osób nie zgodzi się z tą decyzją. Sama jestem właścicielką psa i wiem, że ludzie kochają swoje czworonogi. Musimy jednak pamiętać, że życie żadnego psa nie jest warte więcej niż życie człowieka. Ostatecznie to właśnie skłoniło mnie do podjęcia tej decyzji – komentuje w oficjalnym komunikacie Humphreys.

Dodajmy, iż w UK, a konkretnie w Anglii, Walii i Szkocji od 31 grudnia 2023 sprzedaż, oddawanie, porzucanie lub rozmnażanie psów American Bully XL jest niezgodne z prawem. Z kolei posiadanie takich zwierząt bez odpowiedniego zwolnienia jest przestępstwem.

Przypomnijmy, szerzej o tej kwestii w kontekście brytyjskim pisaliśmy w artykule: American Bully XL – zakaz posiadania psów tej rasy. Oprócz tego na łamach „Polish Express” przeprowadziliśmy obszerny wywiad z behawiorystka zwierzęca COAPE, Magdaleną Jelińską: Dlaczego psy American XL Bully bywają niebezpieczne? Behawiorystka wskazuje na błędy popełnione przez człowieka. Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecamy zapoznać sięz tym interesującym materiałem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?