Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Podczas dzisiejszych wyborów część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. W szczególności w Tarnowie niektórzy wyborcy uznali, że karty zostały sfałszowane, ponieważ miały ścięty prawy górny róg. W związku z tym zawiadomiono nawet policję. Tymczasem Polonia głosująca poza granicami kraju donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu. Czy są nieprawidłowe?

Powód ściętego rogu

W odpowiedzi na zamieszanie, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) wyjaśniła, że ścięty róg jest celowym elementem konstrukcyjnym karty. Ma on na celu ułatwienie głosowania osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki temu osoby korzystające z nakładek w alfabecie Braille’a mogą łatwiej dopasować kartę do nakładki i oddać głos.

Reakcja PKW

W sprawie zabrał głos przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. Uspokoił on wyborców, podkreślając, że wszystkie karty do głosowania w Polsce mają taki sam wygląd, a obcięty róg nie jest oznaką fałszerstwa.

Co z kartami za granicą?

Przewodniczący wyjaśnił także różnice jaki występują w kartach do głosowania używanych poza granicami naszego kraju. Za granicą nie ma ściętego rogu karty do głosowania, dlatego, że tam nie ma nakładek w alfabecie Braille’a. Karty bez ściętego rogu, które zgłaszają głosujący w UK czy Niemczech są prawidłowe.

Dodatkowo z prawej strony, na dole, na kartach zagranicznych zamiast pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, jest pieczęć urzędu konsularnego. Pieczęć OKW jest w tym samy miejscu zarówno na kartach krajowych, jak i tych dla Polonii.

Pieczęć za granicą może w być w różnych kolorach

W przypadku zagranicy „nie ma warunku, aby tak pieczęć była koloru czerwonego” podał Marciniak. Może być w różnych kolorach w różnych krajach. Są praktyki stosowania koloru zielonego czy niebieskiego jako pieczęć OKW i jest to prawidłowa karta za granicą- podkreślił.

Teksty tygodnia

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie