Imigranci zatrudnieni z sektorze opieki „wyzyskiwani na wielką skalę”

Wielka Brytania cierpi na znaczące niedobory „rąk do pracy” w sektorze opieki. W związku z brakiem rodzimych pracowników do UK zapraszani są imigranci. W chwili obecnej bez obcokrajowców doszłoby do załamania w tej branży.

Jak się jednak okazuje pracownicy spoza UK, którzy są niezbędni do funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, są fatalnie traktowani po przybyciu na Wyspy. Jak alarmuje związek zawodowy Unison, imigranci pracujący w opiece są „wyzyskiwani na wielką skalę”. Ich wynagrodzenie jest niższe, niż przewiduje to brytyjskie prawo, często ponoszą oni dodatkowe koszty i muszą płacić za możliwość pracy w UK, a w dodatku żyją w ciągłej niepewności związanej z deportacją w razie, gdy stracą zatrudnienie.

Na łamach „Guardiana” przedstawiono historie kilku imigrantów i imigrantek, na których niezbędnej społecznie pracy wręcz żerowano. Kobieta z Botswany pracowała w domu opieki przez sześć dni w tygodniu, od 6:00 do 22:00, a wynagrodzenie, które otrzymywała, było niższe o połowę ustawowego minimum. Po tym, jak została zwolniona z pracy, obawia się, że zostanie deportowana, choć otrzymała już propozycję kolejnej pracy.

Jak traktowani są w UK imigranci, którzy wykonują niezbędną pracę?

Inne przypadki dotyczą tzw. ukrytych kosztów. Jeden z pracodawców zażądał 4000 funtów z tytułu „kosztów szkolenia”, inny pracownik został obciążony opłatami administracyjnymi w wysokości 395 funtów za „indukcję kulturową”, czymkolwiek miała ona być. Jak duża jest skala tego problemu? Trudno jednoznacznie oszacować…

Annie, pracownica opieki z Botswany, była jedną z pierwszych osób objętych programem. Agencja, dla której pracowała, płaciła jej tylko za godziny, w których opiekowała się klientami w ich domach w Wiltshire i Somerset. Pracowała po 15 godzin dziennie, czekając na wizyty i jeżdżąc między klientami, ale otrzymywała wynagrodzenie tylko za około sześć godzin pracy.

System opieki społecznej w UK bez pomocy imigrantów się załamie

Według finansowanej przez rząd agencji Skills for Care większość zagranicznych pracowników zatrudnionych do pracy w sektorze opieki pochodzi z Nigerii, Indii i Zimbabwe. Obecnie aż 14% pracowników opieki w Anglii pochodzi z krajów spoza UE, gdy ten sam odsetek w przypadku państw unijnych wynosi 7%. Około 78 000 osób uzyskało wizy umożliwiające przyjazd i pracę w opiece społecznej w okresie czerwiec 2022-czerwiec 2023.

– System opieki w Wielkiej Brytanii po prostu zawaliłby się bez pomocy imigrantów – podsumowuje jednoznacznie sekretarz generalna Unison, Christina McAnea.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę

Jakich spięć w relacjach brytyjsko-amerykańskich możemy oczekiwać w najbliższym czasie?

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Brytyjka planuje opuszczenie „przerażającej” Anglii i emigrację do… Dubaju

Brytyjska celebrytka i influencerka chce opuścić Wyspy. Jej zdaniem...

Polska wioska w Penrhos – zapadła decyzja o przebudowie

Co stanie się z wioską położoną w północno-zachodniej Walii, w której „wszyscy mówili po polsku”?

Jak zmieniają się preferencje Polaków jeśli chodzi o gry losowe online

Polacy coraz chętniej wybierają gry losowe online. Sprawdź, jakie tytuły zyskują na popularności, jak technologia zmienia branżę i czego oczekują gracze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie