Teeth czyli zęby, lub tooth czyli ząb. Kiedy zaczyna boleć i jest się w Anglii zaczynają się problemy. Leczenie zębów w UK jest problemem. Znaczenie Polski, jako kraju, który odwiedza się w poszukiwaniu skutecznej, a zarazem niedrogiej opieki stomatologicznej, ciągle wzrasta. A opieka dentystyczna w UK pozostawia wiele do życzenia.
Gdzie leczyć zęby?
Co się lepiej opłaca – leczenie zębów w UK, czy w Polsce? Ile kosztuje plomba na Wyspach? Jakie mamy szanse na refundację kosztów? I najważniejsze – jakie są standardy opieki dentystycznej w obu krajach?
NHS to najgorsza opieka dentystyczna
Małgosi podczas chrupania twardego jabłka ukruszyła się jedynka. – Brak mi słów na to, żeby opisać na jak niskim poziomie jest leczenie dentystyczne w ramach NHS. Odbudowany ząb ułamał się ponownie tego samego dnia. Wróciłam więc z powrotem do kliniki, gdzie zabieg powtórzono. Plomba się trzyma, ale ząb jest o wiele krótszy niż być powinien, a wypełnienie przebarwiło się na fioletowo. Ponadto przez miesiąc po wizycie krwawiło mi dziąsło. Szkoda gadać…
Arek ma zupełnie inne spostrzeżenia. – Miałem sporą dziurę w siódemce, wypełniono mi ją porządnie i bezboleśnie. Plomba ma naturalny kolor, dobrze się trzyma. Nie wiem na co narzekają Polacy, to chyba nasz narodowy zwyczaj. Uważam, że usługi dentystyczne w UK nie odbiegają od ogólnie przyjętego europejskiego standardu.
Według polskiego lekarza stomatologa leczącego w prywatnym gabinecie w Walii, istnieją spore różnice w metodach leczenia dentystycznego w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Na Wyspach wykonywanych jest więcej prac protetycznych, szerszy jest zakres bezpłatnych usług tego rodzaju. Stosuje się kilka rodzajów koron porcelanowych: basic, standard, independent lub private, które różnią się drastycznie jakością wykonania i ceną. Materiały kompozytowe są podobne do używanych w polskich gabinetach. Standardowo używa się znieczuleń do zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Istnieje bardzo rozbudowane zaplecze leczenia dziecięcej próchnicy w znieczuleniu ogólnym. Ale mimo widocznych różnic nie jestem w stanie stwierdzić, który kraj oferuje wyższy poziom usług stomatologicznych. Myślę, że zakres zabiegów, ich jakość i przypisane tym zabiegom koszty są porównywalne.
Po zdrowe zęby do Polski?
Niektóre kliniki dentystyczne i wyspecjalizowane na tym polu firmy wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów pomagając zorganizować im podróż, a nawet kilkutygodniowy pobyt w Polsce. Pojawienie się tego sektora rynku usług zaowocowało nawet pojawieniem się nowego zawodu – pilota wycieczek medycznych. Media brytyjskie wyrażają się entuzjastycznie o polskim profesjonalizmie połączonym z komfortem i niskimi cenami usług dentystycznych. Wyjeżdżają więc nie tylko Brytyjczycy; do polskich dentystów wracamy także i my, Polacy. Odwiedzając rodzinny kraj, obowiązkowo planujemy przegląd dentystyczny, a w razie nagłych awarii potrafimy wsiąść w samolot i lecieć do rodzimego dentysty.
Co dentysta zrobi w UK za darmo?
Właściwie nic…. Stomatologia jest jedną z niewielu usług NHS, w przypadku których pacjent musi pokryć koszty opieki. Opłata zależy od usługi i są 3 zakresy świadczeń. Płacąc za dany zakres otrzymujemy wszystko w cenie – nie musimy za nic dopłacać, niezależnie od tego jakie materiały będą użyte lub zabiegi konieczne.
Pilne leczenie stomatologiczne – 26,80 GBP Obejmuje pilną opiekę w gabinecie stomatologicznym NHS podstawowej opieki zdrowotnej, taką jak uśmierzenie bólu lub tymczasowe wypełnienie.
Zakres 1 leczenia – 26,80 GBP Obejmuje badanie, diagnozę (w tym zdjęcia rentgenowskie), porady dotyczące zapobiegania przyszłym problemom, skalowanie i polerowanie, jeśli jest to klinicznie konieczne, oraz opiekę profilaktyczną, taką jak nałożenie lakieru fluorowego lub uszczelniacza szczelin, jeśli jest to właściwe.
Zakres 2 leczenia – £73.50 Obejmuje wszystko, co wymieniono w zakresie 1 powyżej, plus wszelkie dalsze leczenie, takie jak wypełnienia, leczenie kanałowe lub usuwanie zębów, ale nie bardziej złożone elementy objęte zakresem 3.
Zakres 3 leczenia – £319.10 Obejmuje wszystkie elementy wymienione w zakresach 1 i 2 powyżej, a także korony, protezy, mosty i inne prace laboratoryjne.
Darmowa opieka dla dzieci i ciężarnych
Nie musisz płacić za usługi dentystyczne NHS, jeśli:
- masz mniej niż 18 lat lub mniej niż 19 lat i uczysz się w pełnym wymiarze godzin
- jesteś w ciąży lub urodziłaś dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy
- jesteś leczony w szpitalu NHS, a leczenie jest przeprowadzane przez szpitalnego dentystę (ale być może będziesz musiał zapłacić za protezy lub mosty)
- otrzymujesz zasiłki o niskich dochodach lub masz mniej niż 20 lat i jesteś na utrzymaniu osoby otrzymującej zasiłki o niskich dochodach
Słowniczek pojęć dentystycznych po angielsku dla Polaka mieszkającego w UK
Dentysta i gabinet:
- Dentist – dentysta
- Dental practice – gabinet stomatologiczny
- Dental hygienist – higienistka stomatologiczna
- Dental nurse – asystentka stomatologiczna
- Receptionist – recepcjonistka
Zabiegi:
- Check-up – przegląd
- Examination – badanie
- Cleaning – czyszczenie zębów
- Scaling and polishing – skaling i piaskowanie
- Filling – wypełnienie
- Extraction – usunięcie zęba
- Root canal treatment – leczenie kanałowe
- Crown – korona
- Bridge – most
- Denture – proteza
- Implant – implant
Narzędzia:
- Drill – wiertło
- Syringe – strzykawka
- Forceps – szczypce
- Mirror – lusterko
- Suction – ślinociąg
Inne:
- Toothache – ból zęba
- Toothache – ból zęba
- Wisdom tooth – ząb mądrości
- Braces – aparat ortodontyczny
- Emergency dentist – dentysta dyżurny
- NHS dentist – dentysta na NFZ
- Private dentist – dentysta prywatny
Przydatne zwroty:
- I need to see a dentist – Potrzebuję wizyty u dentysty.
- I have a toothache – Boli mnie ząb.
- I’m in pain – Cierpię.
- I’m afraid of the dentist – Boję się dentysty.
- How much will it cost? – Ile to będzie kosztować?