Zmarł Jan Żyliński. Książę, który walczył z Nigelem Farage i kandydował na burmistrza Londynu

W wieku 73 lat w szpitalu Ealing Hospital zmarł Jan Żyliński. Był niezwykle barwną postacią wśród brytyjskiej Polonii. Bardzo zaangażowany w sprawy Polaków nie bał się zabrać głosu w ich obronie, nawet gdy w szranki miał stanąć z Nigelem Farage.

O Janie Żylińskim pisaliśmy na łamach naszego serwisu wielokrotnie. Był on niezwykle barwną postacią wśród Polonii na Wyspach. Często trafiał w centrum uwagi mediów zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Nazywał się księciem i wstawiał się zawsze za dyskryminowanymi Polakami. Wyzwał również swego czasu na pojedynek populistę Nigela Farage.

Zmarł Jan Żyliński

O tym, że zmarł Jan Żyliński, poinformowało na Facebooku Polish Radio London pisząc: „Nie żyje Jan Żyliński. Był czołowym działaczem polonijnym, biznesmenem, filantropem, patriotą, pomysłodawcą wielu inicjatyw skierowanych do polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii”.

Nazywany też „księciem” Żyliński podkreślał wielokrotnie, że jego „podstawowym zajęciem w Anglii jest pomaganie Polakom”. Podobno w swojej firmie zatrudniał wyłącznie naszych rodaków. Nie wahał się również stanąć w obronie polskich imigrantów, gdy na scenę polityczną z populistycznymi hasłami wkroczył Nigel Farage. „Książę” wyzwał wtedy lidera UKIP na pojedynek i – mimo że Farage się na nim nie pojawił – Żyliński poinformował, że zamierza bronić interesów polskich imigrantów w UK.

W obronie Polaków

Co ciekawe Żyliński podkreślał, że jest „gorącym zwolennikiem Brexitu”, jednak „ze względu na Polaków” głosował w czasie referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Również w 2016 roku Jan Żyliński kandydował na stanowisko burmistrza Londynu. Przegrał wtedy z Sadiq Khanem. „Książę” zajął w wyborach jedenaste (przedostatnie miejsce) i zdobył 1 proc. głosów. Ale jak zaznaczył – zależało mu na nagłośnieniu obecności Polonii na Wyspach, a nie na wygranej.

Uparcie podkreślał przy wielu okazjach, że Wielka Brytania wiele zawdzięcza Polakom i „uratowaliśmy ten kraj w bitwie o Anglię”. W wywiadzie dla Onetu w 2016 roku powiedział:

– Ja działam w mediach i świecie polityki w sposób barwny, więc jestem widoczny. Mówią o mnie, że jestem polskim Trumpem — bo łączę biznes z polityką i lubię kontrowersyjne wypowiedzi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Linie lotnicze mogą pozwać lotnisko Heathrow

Lotnisko Heathrow może zostać wezwane do sądu w związku z kosztami, jakie poniosły linie lotnicze przez zamknięcie obiektu w wyniku pożaru pobliskiej podstacji elektrycznej.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie