czwartek, 19 września, 2024

Zmiany na rynku pracy w Irlandii. Czego pracownicy mogą się spodziewać w 2024 r.?

Sytuacja na irlandzkim rynku pracy jest dynamiczna. Z problemami borykają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Pracownicy wciąż nie są zadowoleni ze swoich wynagrodzeń, ale za to coraz częściej rezygnują z pracy w domu na rzecz pracy stacjonarnej. Z kolei pracodawcy w Irlandii nieustannie borykają się rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, a przez brak środków na podwyżki mogą mieć problem z zatrzymaniem pracowników.

Praca w Irlandii – czego należy się spodziewać w relacjach między pracodawcą i pracownikiem?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Peninsula Ireland pokazuje, że największym problemem pracodawców w Irlandii są obecnie rosnące koszty prowadzenia działalności. Wskazało na nie 84,4 proc. z ponad 1000 ankietowanych firm. Nie jest to jednak domena samej Irlandii. Z nadmiernymi kosztami boryka się podobna liczba przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii.

Z uwagi na rosnące koszty, pracodawcy w Irlandii nie będą w tym roku chętni do przyznawania swoim pracownikom podwyżek. Zwłaszcza że 62,2 proc. ankietowanych prezesów firm potwierdziło, że takie podwyżki zaoferowało pracownikom już w zeszłym roku. Pracodawcy wiedzą jednak, że pracownicy wciąż nie są zadowoleni z osiąganych dochodów. Nie dziwi więc, że dla aż 27,8 proc. irlandzkich pracodawców to właśnie żądania kolejnych podwyżek mogą stanowić największe wyzwanie w nadchodzących miesiącach.

W 2024 roku będziemy mniej pracować zdalnie

2024 rok będzie niewątpliwie stał pod znakiem ściągania większej liczby pracowników do biur. Już poprzedni rok przyniósł w tym względzie zmiany w porównaniu do okresu tuż po pandemii, ale teraz trend ten prawdopodobnie się nasili. W zeszłym roku elastyczne formy pracy zmniejszyły się o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast przypadki pracy hybrydowej zostały ograniczone o 17 proc. Co więcej, już w 49,1 proc. irlandzkich firm pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze godzin.

– Widzimy powoli, że ludzie chcą wracać do pracy na pełny etat. To pochodzi nie tylko ze strony pracodawców – mówi Moira Grassick z Peninsula Ireland. I dodaje: – Motywację w tym względzie widać też po stronie pracowników. Ludzie czują się trochę odizolowani. Myślę, że z biegiem czasu będziemy prawdopodobnie świadkami powrotu większej liczby firm [do pracy stacjonarnej]. Niekoniecznie na pełny etat, pięć dni w tygodniu, ale na pewno częściej, niż to ma miejsce obecnie.

Pracodawcy w Irlandii będą kusić pracowników pozapłacowymi środkami motywacyjnymi

Z uwagi na coraz mniejszą elastyczność w zakresie przyznawania podwyżek, pracodawcy w Irlandii gremialnie przyznają, że będą się starali zatrzymać pracowników za pomocą innych, pozapłacowych środków motywacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o szersze pakiety zdrowotne, programy uznaniowe, a także o różnorodne programy szkoleń. Już w zeszłym roku na wprowadzenie programów uznaniowych zdecydowało się ponad trzykrotnie więcej firm niż w roku poprzednim. Natomiast kursy i szkolenia wprowadziło o 58 proc. więcej pracodawców.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji