piątek, 20 września, 2024

Zmiany zasad przyznawania rekompensaty dla zmieniających dostawcę energii – komu należy się 30 funtów?

Ofgem potwierdził zmiany w zakresie wypłacania finansowej rekompensaty dla konsumentów, którzy zmieniają firmę dostarczającą energię. Na czym polegają modyfikacje wprowadzone przez organ regulujący sektor energetyczny w UK i jakie prawa mają osoby, które zdecydują się na taki krok?

Zgodnie ze wciąż obowiązującymi przepisami, firmy energetyczne funkcjonujące na rynku brytyjskim muszą wypłacić klientom odszkodowanie w wysokości 30 funtów. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy zmiana jednego providera na drugiego nie zostanie sfinalizowana w przeciągu 15 dni roboczych. W świetle zmian, które zostały potwierdzone przez Ofgem i będą funkcjonowały od kwietnia 2024 roku, liczba dni zostanie zmniejszona. Ofgem w znaczący sposób skrócił czas, w jakim dostawcy energii w UK muszą dokonać zmian, zanim zostaną zmuszeni do wypłacania rekompensaty finansowej. Dotychczasowy okres 15 dni został skrócony do zaledwie pięciu dni.

Planujesz zmianę dostawcy energii?

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, Ofgem rozpoczął konsultacje w sprawie zmian w tym zakresie we wrześniu ubiegłego roku. Powodem podjęcia tych działań było pojawienie się na rynku większej liczby atrakcyjnych „fixed tariffs”, co sprawiło, że liczba konsumentów zmieniających dostawców gazu i energii elektrycznej znacząco się zwiększyła.

Najnowsze dane z końca 2023 roku pokazują, iż odnotowano wzrost takich przypadków o 9,3% w porównaniu z październikiem 2023. Co więcej, liczba osób zmieniających providera energii jest obecnie prawie trzykrotnie wyższa niż w listopadzie 2022.

O czym warto wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji?

– Klienci, którzy widzą na rynku lepsze oferty lub doświadczają złej obsługi, muszą móc głosować nogami i mieć możliwość szybkiej zmiany dostawcy energii – komentuje Melissa Giordano, zastępca dyrektora ds. systemów i procesów detalicznych w Ofgem, jak cytujemy za „Mirrorem”.

Jeśli jesteście zainteresowani zmianą swojego providera energii i szukacie jakichś informacji dotyczących tego tematu, to odsyłamy na oficjalną stronę Ofgemu (https://www.ofgem.gov.uk/information-consumers/energy-advice-households/switching-energy-tariff-or-supplier). Tam znajdziecie wszelkie potrzebne i konkretne dane w związku z tą problematyką.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?