Zmiany zasad przyznawania rekompensaty dla zmieniających dostawcę energii – komu należy się 30 funtów?

Ofgem potwierdził zmiany w zakresie wypłacania finansowej rekompensaty dla konsumentów, którzy zmieniają firmę dostarczającą energię. Na czym polegają modyfikacje wprowadzone przez organ regulujący sektor energetyczny w UK i jakie prawa mają osoby, które zdecydują się na taki krok?

Zgodnie ze wciąż obowiązującymi przepisami, firmy energetyczne funkcjonujące na rynku brytyjskim muszą wypłacić klientom odszkodowanie w wysokości 30 funtów. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy zmiana jednego providera na drugiego nie zostanie sfinalizowana w przeciągu 15 dni roboczych. W świetle zmian, które zostały potwierdzone przez Ofgem i będą funkcjonowały od kwietnia 2024 roku, liczba dni zostanie zmniejszona. Ofgem w znaczący sposób skrócił czas, w jakim dostawcy energii w UK muszą dokonać zmian, zanim zostaną zmuszeni do wypłacania rekompensaty finansowej. Dotychczasowy okres 15 dni został skrócony do zaledwie pięciu dni.

Planujesz zmianę dostawcy energii?

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, Ofgem rozpoczął konsultacje w sprawie zmian w tym zakresie we wrześniu ubiegłego roku. Powodem podjęcia tych działań było pojawienie się na rynku większej liczby atrakcyjnych „fixed tariffs”, co sprawiło, że liczba konsumentów zmieniających dostawców gazu i energii elektrycznej znacząco się zwiększyła.

Najnowsze dane z końca 2023 roku pokazują, iż odnotowano wzrost takich przypadków o 9,3% w porównaniu z październikiem 2023. Co więcej, liczba osób zmieniających providera energii jest obecnie prawie trzykrotnie wyższa niż w listopadzie 2022.

O czym warto wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji?

– Klienci, którzy widzą na rynku lepsze oferty lub doświadczają złej obsługi, muszą móc głosować nogami i mieć możliwość szybkiej zmiany dostawcy energii – komentuje Melissa Giordano, zastępca dyrektora ds. systemów i procesów detalicznych w Ofgem, jak cytujemy za „Mirrorem”.

Jeśli jesteście zainteresowani zmianą swojego providera energii i szukacie jakichś informacji dotyczących tego tematu, to odsyłamy na oficjalną stronę Ofgemu (https://www.ofgem.gov.uk/information-consumers/energy-advice-households/switching-energy-tariff-or-supplier). Tam znajdziecie wszelkie potrzebne i konkretne dane w związku z tą problematyką.

Teksty tygodnia

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie