1 marca wypada Dzień Puszystych. Jak zadbać o zdrowie i sylwetkę dzięki diecie pudełkowej?

Według światowego kalendarza świąt „nietypowych”, w tym roku 1 marca przypada Dzień Puszystych. Skąd wzięło się to święto i jaka idea mu przyświeca?

W dzisiejszych czasach popkultura wyniosła na piedestał szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Warto jednak wiedzieć, że czasem tego rodzaju sylwetka wcale nie wiąże się ze zdrowym stylem życia – wręcz przeciwnie, może być okupiona wycieńczeniem organizmu z powodu zbyt częstych i intensywnych głodówek, wybrakowanej diety lub przyjmowania wątpliwej jakości preparatów na odchudzanie. Łatwo więc zauważyć, że bycie szczupłym może być tak samo niezdrowe, jak bycie otyłym.

- Advertisement -

Jak zatem zadbać o organizm, aby nie popaść w żadną ze skrajności i zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie? Oto, co podpowiada nasz ekspert z My Fit Food, londyńskiej restauracji specjalizującej się w zbilansowanej diecie.

Dzień Puszystych – 1 marca

W związku z ogromną presją, obecną zarówno w tradycyjnych mediach, jak i w internecie, a przejawiającą się przede wszystkim promowaniem określonych wzorców w reklamach czy filmach i serialach, nietrudno wpędzić się w niebezpieczną obsesję odchudzania. Co więcej, nietrudno też źle patrzeć na ludzi, którzy nie spełniają współczesnych kryteriów dotyczących wyglądu i mają nieco więcej kilogramów – a z tego powodu bywają też gorzej traktowani przez otoczenie.

Należy jednak pamiętać o kilku sprawach. Więcej kilogramów wcale nie musi od razu oznaczać nadwagi lub otyłości. Natomiast, o ile złe traktowanie, czy wręcz dyskryminacja osób z otyłością lub nadwagą to zachowania niedopuszczalne, to mimo wszystko zbytnia puszystość ma negatywny wpływ na zdrowie i jest to dobrze udokumentowany przez naukowców fakt. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zapadnięcia na wiele chorób, w tym na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzycę typu 2.

Ponadto, borykanie się z nadwagą lub otyłością bardzo często wcale nie oznacza też, że dana osoba po prostu objada się i z własnego lenistwa nie potrafi zapanować nad złymi nawykami. Problemy osób puszystych często wiążą się z głębszymi, bardziej złożonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby tarczycy, cukrzyca, rzucanie palenia czy nerwice. Nadmiar kilogramów niestety często nie jest więc kwestią świadomego wyboru, a w przypadku odchudzania, bardziej podstawowe problemy zdrowotne niejednokrotnie skutecznie utrudniają uzyskanie oczekiwanego rezultatu.

fot. pixabay

Jak dbać o zdrową sylwetkę?

Jak zatem się odżywiać, aby – z jednej strony – utrzymać zdrową sylwetkę, nie niszcząc przy tym swojego organizmu i minimalizując ryzyko pojawienia się różnych chorób, a – z drugiej strony – aby pozostać w zgodzie z własnymi upodobaniami żywieniowymi oraz uwzględniać specjalne potrzeby organizmu w przypadku już istniejących problemów zdrowotnych?

Jest to problem dość trudny, dlatego o opinię poprosiliśmy naszego eksperta – Tomasz Sagana z My Fit Food, londyńskiej restauracji zajmującej się zbilansowaną, zdrową dietą:

W kwestii zdrowego odżywiania się i odchudzania kluczowe jest dobranie odpowiedniej, spersonalizowanej diety. Każdy ma bowiem nieco inny organizm, inne potrzeby związane z różnymi poziomami witamin i innych składników odżywczych. Czasem dodatkowo trzeba też brać pod uwagę specjalne okoliczności, takie jak choroby przewlekłe czy alergie pokarmowe. W związku z taką różnorodnością, nie sposób podać jednej ogólnej zasady zdrowego odżywiania. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na indywidualną konsultację z dietetykiem oraz skorzystanie ze spersonalizowanych planów dietetycznych. Inną opcją jest także dieta pudełkowa, dzięki której zapewnimy sobie zdrowe, zbilansowane posiłki.

Takie usługi oferuje właśnie My Fit Food, firma działająca w Londynie i specjalizująca się w zdrowej i zbilansowanej diecie. 

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Tysiące emerytów w UK uprawnionych jest do dodatkowych 4300 funtów

DWP prowadzi kampanię związaną z Pension Credit. Okazuje się, że tysiące emerytów nie korzysta z pomocy finansowej, która im przysługuje.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie