10 regionów Wielkiej Brytanii, w których ceny domów spadną najbardziej. Zobacz pełną listę

Ceny domów na Wyspach zaczęły spadać, a czynsze osiągnęły rekordowo wysoki poziom – podaje „The Guardian”. Eksperci do spraw nieruchomości ostrzegają, że w nadchodzących miesiącach zobaczymy spadek cen domów i mieszkań, ale niekoniecznie wynajmu.

Mimo że czynsze na Wyspach szybko rosną, to ceny domów zaczęły spadać, co jest konsekwencją podnoszenia przez Bank Anglii stóp procentowych do wysokich poziomów obserwowanych w 2008 roku, a także tego, że kraj stoi w obliczu długiej recesji.

- Advertisement -

Spadek cen domów

Nationwide – największe towarzystwo budowlane w kraju podało, że średnia cena domu w Wielkiej Brytanii spadła w październiku o 0,9 proc. od września, do 268 282 GBP, podczas gdy Halifax (inny duży pożyczkodawca hipoteczny) odnotował miesięczny spadek wartości nieruchomości o 0,4 proc., a roczny wzrost cen domów gwałtownie zwolnił.

Royal Institution of Chartered Surveyors poinformowało, że ceny domów zatrzymały się w zeszłym miesiącu po ponad dwóch latach wzrostu. Najnowsze dane brytyjskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że roczny wzrost cen domów spadł do 13,6 proc. w sierpniu z 16 proc. w lipcu.

Płace nie nadążają za rosnącymi cenami domów w ostatnich latach, co utrudnia osobom kupującym po raz pierwszy nieruchomość oszczędzanie na depozyt, a lata taniego niestety pożyczania dobiegły końca.

Główny ekonomista Banku Anglii, Huw Pill, ostrzegł w zeszłym tygodniu, że „jest jeszcze wiele do zrobienia”, aby poradzić sobie z gwałtownie rosnącą, dwucyfrową inflacją, pomimo rosnącego ryzyka długiej recesji. Bank centralny podniósł swoją podstawową stopę procentową o 0,75 punktu procentowego do 3% na początku listopada, co jest największym pojedynczym wzrostem kosztów pożyczek od 1989 r. i dodaje to średnio około 3000 funtów rocznie do rachunków hipotecznych dla gospodarstw domowych.

Gdzie ceny domów spadły najbardziej?

Wśród dziesięciu miejsc, w których w ostatnim miesiącu ceny nieruchomości spadły najbardziej, znalazły się Brynteg i Cemaes Bay na  Anglesey i Talybont w Gwynedd.

Oto 10 regionów, które odnotowały największe spadki cen nieruchomości w ciągu ostatniego roku:

1. Clwyd (15,4%)

=1. Zachód Glamorgan (15,4%)

3. Kornwalia (14,5%)

4. Południowe Glamorgan (14,1%)

5. Lincolnshire (13,6%)

6. Worcestershire (13%)

=6. Bedfordshire (13%)

=6. Nottinghamshire (13%)

9. Wyspa Wight (12,9%)

10. Leicestershire (12,5%)

Maleje zainteresowanie nowymi domami

Trzy największe brytyjskie firmy zajmujące się budową domów – Persimmon, Taylor Wimpey i Redrow – odnotowały w ostatnich tygodniach gwałtowne spowolnienie sprzedaży i wyższe wskaźniki rezygnacji.

Przyczyną jest to, że oprócz pogarszających się perspektyw gospodarczych, dobiega końca także sponsorowany przez rząd program pomocy w zakupie – Help to Buy – który odpowiadał za dużą część sprzedaży. Doprowadziło to do tego, że akcje firm budowlanych gwałtownie spadły w ciągu ostatniego roku, gdyż inwestorzy słabo oceniają ich perspektywy.

Czynsze na Wyspach rosną

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wprawdzie spadają, jednak koszty kredytów hipotecznych i utrzymania rosną, co przekłada się także na wysokość czynszów. Z najnowszych danych wynika, że średnie miesięczne czynsze dla osób prywatnych osiągnęły w tym kwartale rekordowy poziom 1162 GBP, gdyż popyt najemców znacznie przewyższył podaż domów do wynajęcia zmuszając więcej osób do przeprowadzki do kawalerek.

Średnia wysokość czynszu w Greater London wynosi 2343 GBP, czyli jest o 16,1 proc. wyższa niż jeszcze rok temu, co stanowi najwyższy wskaźnik wzrostu w jakimkolwiek regionie w historii. Jednak niektóre miasta odnotowały jeszcze większe roczne wzrosty: 22,2 proc. w Manchesterze, 19,6 proc. w Cardiff, 18 proc. w Edynburgu i 17,6 proc. w Birmingham.

Według badań przeprowadzonych przez fundację Josepha Rowntree, prywatni najemcy są dwa razy bardziej narażeni na niepewność związaną z sytuacją na rynku niż właściciele domów.

„The Guardian” podaje przykład młodego dwudziestoparoletniego pracownika o imieniu Joe, który mówi, że gwałtownie rosnące czynsze sprawiły, że życie i praca w Londynie stały się niepewne.

– Nasz czynsz kosztuje 50 proc. naszej łącznej pensji przed rachunkami – mówi Joe, który wraz ze swoją partnerką płacą 1450 funtów miesięcznie za „bardzo małe” mieszkanie z jedną sypialnią w stolicy.

– Gdybyśmy zostali eksmitowani, nie byłoby nas stać na podobną nieruchomość. Musielibyśmy przenieść się z powrotem do naszych rodziców. Musiałbym zrezygnować z pracy, ponieważ moi rodzice mieszkają daleko od domu – dodaje mężczyzna.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Przyszłość zapukała do HMRC. Wirtualne konto podatnika i 7000 nowych pracowników zatrudnionych do ścigania płatników

Czy nadchodzi cyfrowa rewolucja w brytyjskim systemie podatkowym? A może raczej gruntowna modernizacja, która odmieni sposób, w jaki miliony obywateli kontaktują się z urzędem skarbowym?

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie