200 brytyjskich firm na stałe przeszło na czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy w UK. Dwieście brytyjskich firm zdecydowało się na zmianę trybu pracy. Ich pracownicy pracują nie pięć, ale cztery dni w tygodniu bez zmian w wysokości wynagrodzenia. Na tych zmianach zyskało łącznie przynajmniej 5 tysięcy osób.

Pracownicy ci są zatrudnieni w organizacjach charytatywnych, w firmach, które działają w sektorach IT, marketingu i innych. Według najnowszych danych 4 Day Week Foundation w chwili obecnej w UK 200 różnych firm i organizacji zdecydowało się na przejście na czterodniowy tydzień pracy.

- Advertisement -

Czterodniowy tydzień pracy się sprawdza?

– Praca od 9 do 5, pięciodniowy tydzień pracy zostały wymyślone 100 lat temu. Teraz już nie spełniają swojego celu. Już dawno powinniśmy dokonać zmiany – komentuje Joe Ryle, dyrektor fundacji 4 Day Week Foundation. Według niego praca pięć dni w tygodniu to zamierzchły relikt poprzedniej epoki gospodarczej.

– Model czterodniowego tygodnia pracy daje ludziom większą swobodę, by żyć szczęśliwiej i pełniej. Jak pokazały już setki brytyjskich firm i jeden lokalny council, rozwiązanie to może być korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców – uzupełnia Joe Ryle.

Firmy marketingowe, reklamowe i zajmujące się relacjami z prasą przewodziły tej inicjatywie. Po 30 przedsiębiorstw z tego sektora przyjęło tę politykę. Następnie mamy 29 organizacji z sektora charytatywnego, NGO i opieki społecznej. Potem 24 podmioty działające w szeroko pojętym IT. Kolejne 22 firmy reprezentują sektor biznesu, doradztwa i zarządzania.

59 z 200 firm, które zdecydowały się na zmianę, ma swoje siedziby w Londynie. 27 jest zlokalizowanych w południowo-wschodniej Anglii, 25 w Szkocji, 24 w południowo-zachodniej Anglii i 15 w północno-zachodniej Anglii.

Większość Brytyjczyków chce w przyszłości pracować krócej

Badanie przeprowadzone latem ubiegłego roku wykazało, że około sześciu procent pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii pracuje już przez tylko cztery dni w tygodniu, jak czytamy na łamach „The Independent”. Te wyniki sugerują, że nawet 1,5 miliona pracowników może obecnie skorzystać z nowego modelu pracy.

Jakie zdanie na ten temat ma brytyjska opinia publiczna? Według badania przeprowadzonego przez ośrodek Survation, 58 proc. respondentów twierdzi, że trzydniowy weekend będzie „normalnym sposobem pracy” do 2030 roku. Tylko 22 procent uważa, że ​​tak w przyszłości nie będzie.

Teksty tygodnia

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie