46 000 samolotów miało problemy z GPS. Za zakłóceniami prawdopodobnie stoją Rosjanie

Dziennik „The Sun” podaje, że od sierpnia zeszłego roku nawet 46 000 samolotów zostało dotkniętych problemami z GPS. Najwięcej zakłóceń z systemem nawigacji satelitarnej odnotowano na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, czyli w sąsiedztwie Rosji. Eksperci wskazują, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że to właśnie Rosjanie stoją za zgłaszanymi przez załogi samolotów incydentami.

Tysiące samolotów z zakłóconym sygnałem GPS

Z analizy danych GPSJAM.org wynika, że od sierpnia 2023 r. zakłócenia w funkcjonowaniu sygnału GPS zgłosiło aż 46 000 samolotów. Wśród nich były m.in. maszyny linii Ryanair, Wizz Air i British Airways. Dziennikarze „The Sun” podają, że problemy z GPS zgłosiło 2,3 tys. załóg Ryanaira, 1,4 tys. załóg Wizz Aira i 82 załogi British Airways. Do zakłóceń najczęściej dochodziło na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, w rejonie Bałtyku, w związku z czym eksperci podejrzewają, a podejrzenie to graniczy niemal z pewnością, że zakłócenia to efekt działań prowadzonych przez Rosjan. System nawigacji satelitarnej GPS stanowi co prawda tylko jeden z elementów szerszego systemu nawigacji statku powietrznego, ale zakłócenia w sygnale mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu.

Już w styczniu tego roku sprawą zajęło się Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Chodziło o wzrost liczby statków powietrznych zgłaszających problemy z sygnałem GPS. Wówczas jednak brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ang. UK’s Civil Aviation Authority) zbagatelizował ryzyko, pomimo tego, że EASA nadała działaniom przeciwdziałającym zagrożeniu priorytet. CAA stwierdziło jedynie, że zakłócenia są często powiązane z działalnością wojskową, ale że nie są one bezpośrednio wymierzone w cywilne samoloty pasażerskie.

Incydent na pokładzie samolotu przewożącego brytyjskiego ministra

W Wielkiej Brytanii sprawa nabrała tempa po tym, jak media ujawniły, że zakłócenia sygnału GPS zgłosiła załoga samolotu RAF przewożącego Ministra obrony Granta Shappsa. Do zakłóceń miało dojść w pobliżu Królewca, gdy samolot wracał na Wyspy z Polski. Downing Street zbagatelizowało doniesienia o tym, że incydent mógł zagrażać bezpieczeństwu ministra i załogi, choć część ekspertów uznała to za „szalenie nieodpowiedzialny” ruch ze strony rządu.

Do problemu zakłóceń sygnału GPS odniósł się m.in. rzecznik linii Ryanair. Ten potwierdził, że „w ostatnich latach nastąpił wzrost sporadycznych zakłóceń GPS, co dotknęło wszystkie linie lotnicze”. – Samoloty Ryanair posiadają wiele systemów identyfikacji lokalizacji samolotu, w tym GPS. Jeżeli którykolwiek z systemów lokalizacji, np. GPS, nie działa, załoga w ramach standardowych procedur operacyjnych przełącza się na jeden z systemów alternatywnych – wytłumaczył rzecznik.

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

35-letnia kobieta raniła nożem dwóch chłopców

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie