48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie zlikwidują pracę zdalną. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays, prawie połowa pracowników rozważyłaby odejście, gdyby ich obecny pracodawca nakazał im powrót do pracy w biurze na pełen etat.

Jeśli coś pozytywnego wynikło z pandemii koronowirusa, to z pewnością są to możliwości pracy w modelu hybrydowym lub całkowicie zdalnie. W Wielkiej Brytanii pracownicy doceniają wykonywanie swoich obowiązków poza biurem. Jak wynika z sondaży, ciężko byłoby im zrezygnować z home office.

Pracownicy w UK „polubili” home office

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjna Hays dla „Guardiana” prawie połowa pracowników rozważyłaby odejście, gdyby ich obecny pracodawca nakazał im powrót do pracy w biurze na pełen etat. 48% ankietowanych stwierdziło, że rozważyłoby złożenie wypowiedzenia w obliczu wymogu pełnego powrotu do biura. Wśród kobiet odsetek ten sięgnął 58%, a wśród mężczyzn – 42%.

Idealnym modelem pracy dla większości pracowników jest praca w schemacie hybrydowym. Ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) wskazało na takie rozwiązanie. Trzy dni pracy w tygodniu w biurze to najpopularniejszy hybrydowy układ pracy, który wdrożyła jedna czwarta (25%) ankietowanych firm. Tak wynika z badań dotyczących home office przeprowadzonych przez Hays w lutym 2025 wśród ponad 8000 brytyjskich organizacji i specjalistów z różnych sektorów.

Powrót do biura wywoła negatywną reakcję ze strony pracowników

Z kolei nieco ponad jedna piąta (22%) pracodawców pozwala swoim pracownikom wybrać liczbę dni pracy zdalnej. Pół roku wcześniej takich firm było nieco więcej, bo 26%. Jednak jedna piąta ankietowanych pracodawców poprosiła swoich pracowników o częstsze przychodzenie do biura. Warto również zwrócić uwagę, iż 66% pracodawców stwierdziło, że obawia się, że zmuszanie ludzi do częstszego powrotu do biura wywoła negatywną reakcję ze strony pracowników.

Dlaczego pracownicy w UK decydują się na pracę zdalną? Na konieczność dojazdów wskazywało 73% pracowników. 88% ankietowanych zwróciło uwagę, iż powrót pracy biurowej w pełnym wymiarze godzin zwiększyłby koszty w tym zakresie. Ponad połowa (59%) ankietowanych kobiet stwierdziła, że ​​dodatkowe koszty dojazdów wpłynęłyby na ich finanse. W przypadku mężczyzn odsetek ten sięgnął 41%, jak podajemy za „Guardianem”.

Pracownicy w UK „polubili” home office
50% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office (fot: Getty Images)

„Pracownicy nadal cenią sobie możliwość pracy z domu”

Ponad połowa (52%) pracodawców, stwierdziła, że ​​ich zdaniem produktywność pracowników pracujących w domu i w biurze jest taka sama. Natomiast 19% stwierdziło, że postrzegają pracowników pracujących w domu jako bardziej produktywnych niż tych pracujących w biurze. Nieco ponad jedna dziesiąta (13%) ankietowanych pracodawców stwierdziła, że ​​pracownicy na „home office” są mniej produktywni.

– Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że narażają się na ryzyko utraty najlepszych talentów, jeśli wprowadzą obowiązkowy pełnoetatowy powrót do biura – komentuje Pam Lindsay-Dunn, dyrektor operacyjny Hays UK and Ireland.

– Nasze badania wskazują, że pracownicy nadal cenią sobie możliwość pracy z domu. Zanim pracodawcy wprowadzą jakiekolwiek znaczące zmiany w swoim obecnym modelu pracy, muszą spojrzeć na szerszy obraz. Należy wziąć pod uwagę kluczowe czynniki. To koszty dojazdów, work-life balance, ogólne samopoczucie pracowników czy produktywność – podsumowuje przedstawicielka Hays.

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie