80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online. 80-letnia kobieta przyjechała do syna do UK na podstawie programu łączenia rodzin.

80-latka przyjechała do Wielkiej Brytanii, aby zamieszkać blisko swojego syna i jego rodziny. 52-letni syn kobiety jest inżynierem lotnictwa i mieszka na Wyspach od 2006 roku. Ma obecnie podwójne obywatelstwo polskie i brytyjskie. Postanowił zaopiekować się matką i sprowadzić ją na Wyspy na podstawie programu łączenia rodzin (gdy posiadał jeszcze status zasiedlenia). Teraz Polce grozi deportacja…

- Advertisement -

Polce grozi deportacja

Matka mężczyzny przyjechała do Wielkiej Brytanii we wrześniu ubiegłego roku. Przebywała w UK na podstawie sześciomiesięcznej wizy turystycznej. Ale szybko złożyła wniosek, w którym znalazły się wszystkie wymagane informacje uprawniające ją do stałego pobytu na Wyspach na podstawie programu łączenia rodzin.

Dopiero gdy zbliżał się termin wygaśnięcia wizy turystycznej, kobieta otrzymała wiadomość z Home Office, że jej wniosek o pobyt stały jest nieważny.

Home Office poinformowało Polkę o nieprawidłowym wypełnieniu wniosku po terminie
Home Office poinformowało Polkę o nieprawidłowym wypełnieniu wniosku po terminie / fot. Getty Images

W liście odmownym napisano: „Wymagany proces składania wniosku przez osobę ubiegającą się, jako członek rodziny odpowiedniego obywatela brytyjskiego znaturalizowanego, polega na użyciu odpowiedniego formularza papierowego. Pani wniosek został złożony online. Nie ma prawa odwołania w odniesieniu do nieważnego wniosku”.

Ponadto w piśmie odmownym poinformowano, że Polce grozi deportacja i nie ma prawa przebywać w UK, gdyż jej wiza turystyczna wygasła. Natomiast konsekwencje nielegalnego pobytu dotyczą m.in. zatrzymania, grzywny, więzienia, czy deportacji z Wielkiej Brytanii.

Niewłaściwy formularz

Zgodnie z obowiązującymi zasadami papierowy formularz wniosku o pobyt powinno się złożyć w Home Office. Następnie urząd drukuje na nim imię i nazwisko wnioskodawcy, a później wysyła go do niego e-mailem. Wnioskodawca musi go wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą do Home Office.

Mylące może być to, że Home Office poinformowało o przeniesieniu swojego systemu dotyczącego kwestii imigracyjnych do sieci. A nie wszyscy wiedzą, że część wniosków należy nadal wypełniać w formie papierowej.

Syn 80-latki powiedział:

To haniebne ze strony Home Office. Dopiero po prawie sześciu miesiącach poinformowali nas, że wniosek jest nieważny. Moja mama jest tym bardzo zmartwiona. Jestem jej jedynym dzieckiem. Jesteśmy bardzo blisko i chcemy spędzić jej ostatnie lata razem. Moja żona i ja będziemy się nią opiekować w naszym domu. Płacę podatki i jestem dobrym obywatelem. To mnie bardzo denerwuje. To kraj prawa i demokracji, ale ta decyzja wydaje się być podjęta przez sowiecką biurokrację.

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Gigantyczna podwyżka rachunków za wodę i odwołanie Ofwat

Rząd zdecydował o reformie systemu wodno-kanalizacyjnego i odwołaniu Ofwat. Rewolucja będzie się wiązała z podwyżką rachunków za wodę i to dużą...

9-letni Polak podbija światowe pola golfowe. Opowiedział nam o swojej pasji

Alex ma zaledwie 9 lat, a już został okrzyknięty jednym z największych objawień młodego golfa. Polski golfista opowiedział o swojej determinacji i sukcesach.

Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie