80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online. 80-letnia kobieta przyjechała do syna do UK na podstawie programu łączenia rodzin.

80-latka przyjechała do Wielkiej Brytanii, aby zamieszkać blisko swojego syna i jego rodziny. 52-letni syn kobiety jest inżynierem lotnictwa i mieszka na Wyspach od 2006 roku. Ma obecnie podwójne obywatelstwo polskie i brytyjskie. Postanowił zaopiekować się matką i sprowadzić ją na Wyspy na podstawie programu łączenia rodzin (gdy posiadał jeszcze status zasiedlenia). Teraz Polce grozi deportacja…

- Advertisement -

Polce grozi deportacja

Matka mężczyzny przyjechała do Wielkiej Brytanii we wrześniu ubiegłego roku. Przebywała w UK na podstawie sześciomiesięcznej wizy turystycznej. Ale szybko złożyła wniosek, w którym znalazły się wszystkie wymagane informacje uprawniające ją do stałego pobytu na Wyspach na podstawie programu łączenia rodzin.

Dopiero gdy zbliżał się termin wygaśnięcia wizy turystycznej, kobieta otrzymała wiadomość z Home Office, że jej wniosek o pobyt stały jest nieważny.

Home Office poinformowało Polkę o nieprawidłowym wypełnieniu wniosku po terminie
Home Office poinformowało Polkę o nieprawidłowym wypełnieniu wniosku po terminie / fot. Getty Images

W liście odmownym napisano: „Wymagany proces składania wniosku przez osobę ubiegającą się, jako członek rodziny odpowiedniego obywatela brytyjskiego znaturalizowanego, polega na użyciu odpowiedniego formularza papierowego. Pani wniosek został złożony online. Nie ma prawa odwołania w odniesieniu do nieważnego wniosku”.

Ponadto w piśmie odmownym poinformowano, że Polce grozi deportacja i nie ma prawa przebywać w UK, gdyż jej wiza turystyczna wygasła. Natomiast konsekwencje nielegalnego pobytu dotyczą m.in. zatrzymania, grzywny, więzienia, czy deportacji z Wielkiej Brytanii.

Niewłaściwy formularz

Zgodnie z obowiązującymi zasadami papierowy formularz wniosku o pobyt powinno się złożyć w Home Office. Następnie urząd drukuje na nim imię i nazwisko wnioskodawcy, a później wysyła go do niego e-mailem. Wnioskodawca musi go wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą do Home Office.

Mylące może być to, że Home Office poinformowało o przeniesieniu swojego systemu dotyczącego kwestii imigracyjnych do sieci. A nie wszyscy wiedzą, że część wniosków należy nadal wypełniać w formie papierowej.

Syn 80-latki powiedział:

To haniebne ze strony Home Office. Dopiero po prawie sześciu miesiącach poinformowali nas, że wniosek jest nieważny. Moja mama jest tym bardzo zmartwiona. Jestem jej jedynym dzieckiem. Jesteśmy bardzo blisko i chcemy spędzić jej ostatnie lata razem. Moja żona i ja będziemy się nią opiekować w naszym domu. Płacę podatki i jestem dobrym obywatelem. To mnie bardzo denerwuje. To kraj prawa i demokracji, ale ta decyzja wydaje się być podjęta przez sowiecką biurokrację.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie