80 proc. imigrantów trafiających do ośrodków detencyjnych jest wypuszczanych

Najnowsze badania pokazują, że większość imigrantów, którzy powinni być deportowani z Wielkiej Brytanii, jest wypuszczanych z ośrodków detencyjnych. Dlaczego tak się dzieje?

Imigranci są zwalniani. Mogą wtopić się w społeczeństwo

Z najnowszego raportu przygotowanego przez the Independent Monitoring Board (IMB) wynika, że zdecydowana większość imigrantów, którzy trafiają do ośrodków detencyjnych, zostaje zwolnionych. A przecież pierwotnym celem pozbawienia imigrantów wolności w takich ośrodkach jest przygotowanie ich do deportacji z Wielkiej Brytanii. Dlaczego zatem tak się dzieje? Dlaczego czterech na pięciu imigrantów jest wypuszczanych i może w zasadzie wtopić się w społeczeństwo?

Zgodnie z prawem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych może przetrzymywać imigrantów tylko wówczas, gdy istnieje realistyczna perspektywa wydalenia ich w określonym, bliskim terminie. Wielu imigrantów występuje jednak na drogę sądową, domagając się uwolnienia. Inni z kolei starają się o takie zwolnienie z uwagi na swój stan zdrowia. W obu przypadkach zatrzymani mają sporo szans na pozytywne rozpatrzenie swojej sprawy. I właśnie dlatego często przyznawana jest im wolność.

Dane rządowe pokazują, że o deportacje imigrantów w UK jest coraz trudniej. W latach 2015–2019 deportowano średnio 44 proc. osób zatrzymanych. Natomiast w 2022 r. deportacje objęły jedynie 22 proc. imigrantów umieszczonych w ośrodkach detencyjnych.

Deportacje wiążą się z cierpieniem

Deportacje niemal zawsze wiążą się z cierpieniem. Nie są też obojętne dla stanu psychicznego osób je egzekwujących. W trakcie wstrzymanej w ostatniej chwili deportacji imigrantów 14 czerwca zeszłego roku, siedmiu imigrantów znajdowało się w wyraźnie złej kondycji psychicznej. Jeden z zatrzymanych dostał ataku paniki, dwóch innych już było objętych specjalnym planem opieki, a w przypadku trzech służby musiały użyć siły.

W ośrodkach deportacyjnych dla imigrantów Brook House i Tinsley House przetrzymywanych było odpowiednio 60 proc. i 64 proc. imigrantów, co do których uznano, że do zatrzymania się nie nadają. Ze względu na zły stan zdrowia – fizyczny, psychiczny lub oba. Czasami imigranci grożą, że popełnią samobójstwo lub dokonają samookaleczenia. W takich przypadkach muszą oni być stale monitorowani.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie