piątek, 20 września, 2024

Coraz więcej mieszkańców UK rozważa bankructwo. Czy bankructwo zawsze oznacza koniec kłopotów z wierzycielami?

Według ostatnich raportów FCA, ponad 32 miliony osób mieszkających w Wielkiej Brytanii ma trudności z płaceniem rachunków. Coraz częściej kryzys dotyka osoby pracujące, nieraz w dwóch miejscach, których mimo to nie stać na codziennie wydatki. Gwałtownie rośnie zainteresowanie bankructwem jako sposobem na pozbycie się długów, choć nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Bankructwo w UK nie obejmuje wszystkich długów, w tym długów z innych krajów i wiąże się z wieloma restrykcjami. Przed rozważaniem bankructwa warto sprawdzić inne, mniej drastyczne rozwiązania jak plany spłaty: IVA lub DMP.

Czy bankructwo w UK zapewni natychmiastowy spokój?

Większość osób rozważających bankructwo jest zmęczona nękaniem przez wierzycieli, komorników i czuje się przytłoczone ogromem posiadanych długów, które wydają się nierealne do spłacenia. Bankructwo jawi się im jako szansa na uwolnienie się od nękania, listów i wezwań. Tymczasem bankructwo jest długotrwałym, stresującym procesem, z czego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Zanim nastąpi umorzenie długów, cały majątek osoby, w tym konta bankowe, przedmioty, nieruchomości w UK i poza UK są brane pod lupę. Bankrutem jest się przez zwykle rok, kiedy finanse danej osoby są kontrolowane przez sąd, a następnie można zacząć od nowa z “czystym kontem”, choć w historii danej osoby zostaje to na znacznie dłużej.

Co oznacza bankructwo?

Bankructwo oznacza, że sąd określił daną osobę jako pozbawioną majątku i niezdolną do spłacenia długów w pewnym okresie, zwykle w czasie 12 miesięcy. W praktyce większość długów zostaje umorzona, a wierzyciele nie mogą domagać się spłaty od takiej osoby, dochodzić długu sądownie ani go egzekwować. Zanim to jednak nastąpi, majątek osoby przejmuje wyznaczona do tego osoba, tzw. Official receiver, która decyduje jak go spieniężyć i które długi spłacić, a także sprawdzi, czy dłużnik należycie dysponował tzw. spare income, czyli środkami, które mu zostawały z wynagrodzenia po pokryciu kosztów życia. W efekcie dłużnik, nie musi spłacać większości długów.

Czy bankructwo zeruje wszystkie długi?

Co do zasady bankructwo nie pokrywa wszystkich długów i są pewne typy zobowiązań, których nie obejmie wyrok bankructwa, dlatego trzeba mieć plan ich spłaty. W czasie bankructwa takie długi muszą być nadal spłacane regularnie w ustalonych ratach lub są wstrzymane na czas bankructwa, a po jego zakończeniu, dłużnik musi wznowić spłatę.

Jakich długów nie obejmuje bankructwo w UK?

Bankructwo nie uwolni nas od spłacenia pożyczki studenckiej, płatności na opiekę na dziecko tzw. maintenance payments i child support payments, opłat sądowych, kar nałożonych wyrokami sądu, długów należnych w ramach odszkodowania za narażenie życia lub zdrowia innej osoby. Na te długi należy mieć plan spłaty.

Czy bankructwo w UK obejmie długi posiadane w innych krajach UE?

Bankructwo zadeklarowane przez sąd brytyjski może nie objąć długów posiadanych w innych krajach UE, a szczególną sytuacją są długi w bankach. Jeśli osoba posiada długi w więcej niż jednym kraju, musi skorzystać z porady prawnika.

Jakie przedmioty trzeba sprzedać w czasie bankructwa?

Official Receiver, który przejmuje majątek dłużnika, zwykle pozwala zachować przedmioty codziennego użytku oraz służące do pracy, w tym ubrania, meble, wyposażenie, narzędzia do pracy, samochód. Może natomiast żądać sprzedaży danej rzeczy i zamiany jej na tańszą, czyli np. sprzedać drogi samochód i nakazać zakup tańszego, a nadwyżkę pieniężną przeznaczyć na spłatę długów.

Zwykle nakazuje także sprzedaż biżuterii, antyków, przedmiotów służących do rozrywki np konsole do gier.

Co z nieruchomościami w innych krajach?

Official Receiver może nakazać sprzedaż nieruchomości leżącej w innym kraju, poprzez sąd lokalny w danym kraju. W przypadku posiadania majątku poza granicami UK należy skorzystać z porady prawnika, przed rozpoczęciem procedury bankructwa.

Co z mortgage w przypadku bankructwa?

Jest to kolejny typ długu, który należy spłacać pomimo bankructwa. Jeśli ktoś posiada kredyt hipoteczny, w czasie bankructwa musi utrzymywać miesięczne spłaty. W razie opóźnień bank może wszcząć procedurę windykacyjną, pomimo zadeklarowanego bankructwa.

A co z najmem w przypadku bankructwa?

W przypadku niespłaconego czynszu za dowolny okres, dług ten będzie wliczony do wyroku bankructwa, ale landlord ma prawo wyeksmitować takiego lokatora z mieszkania.

Co zamiast bankructwa?

Bankructwo jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która nie posiada majątku ani w UK ani w innym kraju, ma bardzo wysokie długi i nie będzie dla niej trudnością, jeśli przez 6 lat będzie miała w historii kredytowej bankructwo. To także może być dobre rozwiązanie dla osób, których zawody nie wykluczają wykonywania przez osobę z zadeklarowanym bankructwem i dla osób, które nie zamierzają prowadzić firmy. W innych przypadkach należałoby rozważyć inne rozwiązania, dzięki którym można umorzyć część długu i korzystnie go spłacić.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?