EU Settlement Scheme: Karta stałego rezydenta nie zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej!

Fot. Getty

Program osiedleńczy Eu Settlement Scheme nieubłaganie zmierza ku końcowi, a ostatnie wnioski będzie można złożyć tylko do 30 czerwca tego roku. Na łamach niniejszego artykułu odpowiemy na pytanie, czy karta stałego rezydenta zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej. 

- Advertisement -

Powiedzmy sobie jasno, już na samym wstępie – NIE, karta stałego rezydenta NIE ZWALNIA imigrantów z UE, mieszkających na stałe w UK, z obowiązku uregulowania swojego statusu po Brexicie. I nie ma tu znaczenia, czy o stałą rezydenturę obywatel państwa unijnego postarał się na Wyspach przed referendum ws. Brexitu, czy już po nim, a jeszcze przed uruchomieniem programu osiedleńczego. A zatem niezależnie od tego, czy posiadamy kartę stałego rezydenta, czy też nie, jako obywatele jednego z państw UE musimy złożyć do Home Office wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej (o ile przebywamy na terenie UK nieprzerwanie od przynajmniej 5 lat) lub statusu osoby tymczasowo osiedlonej (jeśli przebywamy w UK mniej niż 5 lat, ale zamierzamy tu pozostać na dłużej). 

 

 

 

Stała rezydentura a status osoby osiedlonej – punkty wspólne

Stałą rezydenturę i status osoby osiedlonej łączą pewne punkty wspólne. Przede wszystkim jest to wymóg przebywania w UK przez okres przynajmniej 5 lat bez większych przerw. Natomiast program osiedleńczy zdecydowanie przychylniej traktuje osoby, które w trakcie swojego pobytu w UK nie pracowały lub pracowały niewiele (np. ze względu na wychowywanie dzieci). Jeszcze do niedawna imigrant z UE, w celu otrzymania stałej rezydentury, musiał udowodnić, że w czasie pobytu na Wyspach albo pracował na etacie, albo pracował na własny rachunek (w oparciu o samozatrudnienie), albo był osobą samowystarczalną (tzn. utrzymywał się z innych źródeł dochodu), albo poszukiwał pracy w UK nie pobierając przy tym zasiłków, albo wreszcie w Wielkiej Brytanii studiował. Natomiast w celu uzyskania statusu osoby osiedlonej imigrant z UE musi jedynie udowodnić urzędnikowi Home Office, że przez 5 lat mieszkał na terenie Wielkiej Brytanii. 

Teksty tygodnia

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie