Fot. Facebook, Getty
Jedną z głośnych obietnic kampanii na rzecz Brexitu, było hasło powrotu do niebieskich paszportów, które obowiązywały lata temu, zanim Wielka Brytania wprowadziła bordowe unijne paszporty. W internecie pewien Brytyjczyk z żalem doniósł jednak, że jego nowy nie-unijny paszport wcale niebieski nie jest… Zobaczcie, dlaczego!
Na facebookowej grupie "Very Brexit Problems" pewien Brytyjczyk pokazał swój nowy paszport, który nie nosi już oznaczenia „Unia Europejska”. Ku zdziwieniu mężczyzny, nowy dokument jest jednak tego samego koloru, co wcześniejszy, czyli bordowego, a nie jak obiecywali pro-brexitowi politycy – niebieskiego. W ironicznym poście Brytyjczyk napisał:
„Tak więc akurat potrzebowałem nowego paszportu w tym czasie exodusu … ale czekajcie … on nie jest niebieski! A czy nie po to wyszliśmy?!! :D”
Do tych słów internauta dołączył zdjęcie, na którym widzimy okładkę starego i nowego paszportu – w identycznych kolorach.
Wpis wywołał ogólną wesołość i falę ironicznych komentarzy wśród członków grupy. Należy jednak przypomnieć, że zdziwienie Brytyjczyka nie jest w chwili obecnej uzasadnione, ponieważ na oficjalnych stronach brytyjskiego rządu widnieje jasna informacja, że niebieskie paszporty będą wprowadzane w tym roku stopniowo, a całkowicie zastąpią borodwe paszporty dopiero w połowie 2020 roku – do tego czasu osoby aplikujące muszą liczyć się z tym, że mogą otrzymać znów bordowy paszport.
Na stronach rządowych czytamy komunikat: „Nowo zaprojektowane niebieskie paszporty zaczną być wydawane od początku 2020 roku.
Niebieskie paszporty będą wprowadzane stopniowo przez kilka miesięcy. Jeśli odnowisz paszport w początkowym okresie [roku], możesz otrzymać niebieski lub bordowy brytyjski paszport. Niezależnie od stylistyki paszportu, wszystkie one będą tak samo ważne w przypadku podróży.
Wszystkie brytyjskie paszporty wydane od połowy 2020 roku będą niebieskie”.
Tak więc należy pamiętać, że jeśli chcemy mieć pewność otrzymania niebieskiego brytyjskiego paszportu, musimy wstrzymać się do połowy obecnego roku kalendarzowego.
Czytaj także: Brexit: Brytyjczycy zawalczą o zachowanie obywatelstwa UE przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości