piątek, 20 września, 2024

Płatny urlop w UK – oto, co musisz wiedzieć

Nieważne, czy pracujesz na kontrakcie zero-hours, zostałeś zatrudniony przez agencję, czy masz stabilne, pełnoetatowe stanowisko. W każdym z wymienionych (i nie tylko) przypadków przysługuje Ci prawo do płatnego urlopu. W tym artykule przeczytasz o rządowych wytycznych, które pomogą Ci obliczyć, ile dni wolnych w roku przysługuje Ci w ramach Twojej formy zatrudnienia.

Na oficjalnych stronach brytyjskiego rządu znajdują się informacje dotyczące tego, kto jest uprawniony do płatnego urlopu, a także – ile dokładnie dni przysługuje w ramach pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin oraz w ramach nieregularnego czasu pracy.

Kto ma prawo do płatnego urlopu w UK?

Według rządowych wytycznych, prawo do płatnego urlopu o długości do 5,6 tygodni w ciągu roku (ang. statutory leave entitlement lub annual leave) przysługuje pracownikom zatrudnionym w ramach większości typowych umów w UK, wliczając w to:

  • pracowników agencyjnych (ang. agency workers);
  • osoby pracujące w ramach nieregulowanego czasu pracy (ang. workers with irregular hours);
  • osoby zatrudnione przez część roku (ang. part-year worker)

Pracodawca ma prawo przyznać Ci więcej dni urlopu, ale liczba 28 dni to minimum, które prawnie przysługuje większości osób pracujących w Wielkiej Brytanii w pełnym wymiarze godzin. Należy pamiętać tutaj o dwóch ważnych sprawach:

  • pracodawca może do liczby 28 płatnych dni wolnych włączyć bank holidays, ale wcale nie musi tego robić;
  • ustawowe prawo do płatnego urlopu jest ograniczone do 28 dni. Co to oznacza? Nic innego jak to, że niezależnie od przepracowanej liczby godzin, prawo gwarantuje pracownikowi NIE WIĘCEJ niż 28 dni płatnego urlopu. Przykładowo zatem osoby pracujące 6 dni w tygodniu mają prawo do tej samej liczby dni płatnego urlopu, co osoby pracujące 5 dni w tygodniu.

Ile płatnych dni wolnych w ciągu roku przysługuje w poszczególnych rodzajach zatrudnienia?

1. Praca w pełnym wymiarze godzin

W ramach statutory leave entitlement/annual leave większości pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, pracujących na pełnym etacie (5-dniowy tydzień pracy), przysługuje 28 dni płatnego urlopu w ciągu roku kalendarzowego. Często można spotkać się z liczbą 5,6 tygodni, która jest po prostu innym zapisem tej samej ilości płatnego wolnego.

2. Praca w niepełnym wymiarze godzin

Jeśli nie pracujesz w pełnym wymiarze godzin, to przysługuje Ci PROPORCJONALNIE mniej dni płatnego urlopu, niż gdybyś pracował na cały etat. Aby obliczyć liczbę przysługujących Ci płatnych dni wolnych, musisz pomnożyć liczbę Twoich pełnych dni pracy w jednym tygodniu razy 5,6 (czyli liczbę tygodni urlopu przysługujących osobom pracującym w pełnym wymiarze godzin).

Przykładowo, jeśli pracujesz 2 pełne dni w tygodniu, to swój płatny urlop roczny obliczysz następująco: 2×5,6=11,2. Zatem w rozpatrywanym przykładzie, płatny urlop roczny wyniesie 11,2 dni.

3. Praca w nieregularnym wymiarze godzin

Osoby pracujące w nieregularnym wymiarze godzin (np. pracownicy zatrudnieni na czas określony do wykonania danego zlecenia) również mają prawo do płatnego urlopu. Liczbę odpłatnych dni wolnych oblicza się proporcjonalnie do przepracowanej przez nich liczby godzin.

Kalkulator dni płatnego urlopu znajdziesz na stronie rządowej: Calculate holiday entitlement

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?