Fot. Getty
2019 r. przyniesie kolejne zmiany w brytyjskim kodeksie drogowym. Zmianie ulegną zarówno przepisy dotyczące poruszania się po drogach, jak też przepisy dotyczące corocznych przeglądów technicznych aut (MoT) i nauki jazdy.
Oto najważniejsze zmiany w brytyjskim kodeksie drogowym w 2019 r.:
Wyprzedzanie rowerzystów
Od marca przyszłego roku za niezachowanie 1,5 m (4,9 stopy) odległości od jadącego poboczem rowerzysty będzie kierowcy grozić mandat w wysokości £100 i 3 punkty karne. Odległość ta równa jest mniej więcej długości otwartych na oścież drzwi samochodu.
Kursanci na prawo jazdy – przejażdżka po autostradzie
Od 2019 r. kursanci na prawo jazdy będą mogli w ramach nauki przejechać się po autostradzie. Dotychczas prawo w UK nie zezwalało im na poruszanie się po drogach szybkiego ruchu, ale teraz ustawodawca dopuścił takie rozwiązanie, jeśli rzecz jasna kursant będzie się poruszał specjalną „elką” wyposażoną w dodatkowe pedały sprzęgła i hamulca dla instruktora.
Wyłączone pasy ruchu na inteligentnych autostradach
Brytyjski kodeks drogowy 2019 przewiduje kary dla kierowców, którzy będą się poruszali po zamkniętych pasach ruchu na inteligentnych autostradach. Pasy te są oznaczone „czerwonym X-em” i służą przede wszystkim do rozładowania napięcia na drodze po wypadku. Kara za poruszanie się po pasie ruchu, nad którym wyświetlony zostanie czerwony znak X, wyniesie £100 i 3 punkty.
Coroczne przeglądy techniczne aut MOT
Brytyjski kodeks drogowy 2019 wprowadza dwie nowe kategorie wad i usterek. Do dotychczasowych kategorii „Dangerous” (poważne wady), „Major” (wady uniemożliwiające zaliczenie testu) i „Minor” (wady zaliczające test, ale odnotowywane w certyfikacie pojazdu), dojdą jeszcze kategorie „Advisory” (wady, które mogą mieć wpływ na stan pojazdu w przyszłości) i „Pass” (kategoria, która oznacza, że samochód nie ma wad).
Coroczne przeglądy techniczne MOT dla nowych aut
Kierowcy, którzy zjawią się na przeglądzie technicznym MOT nowym samochodem, będą musieli przejść kilka dodatkowych testów. Mechanicy sprawdzą u nich:
- Poziom ciśnienia w oponach;
- Poziom zanieczyszczenia płynu hamulcowego;
- Kontrolki zużycia klocków hamulcowych;
- Światła cofania (dla pojazdów wyprodukowanych od września 2009 r.);
- Światła do jazdy dziennej (dla pojazdów wyprodukowanych od marca 2018 r.).
Podatek dla właścicieli samochodów z silnikiem diesla
Od kwietnia zeszłego roku obowiązuje wyższy podatek dla właścicieli samochodów z silnikiem diesla (w ramach Vehicle Excise Duty). Jednak od przyszłego roku, zamiast stałej stawki w wysokości £140, kierowcy aut z dieslem będą musieli zapłacić kwotę proporcjonalną do ilości wydzielanego przez samochód dwutlenku węgla (max. £500)