Pomoc finansowa w opiece nad dzieckiem w UK. Zobacz, na co możesz liczyć

Opieka nad dzieckiem kosztuje, i to kosztuje niemało. Ale w Wielkiej Brytanii można otrzymać częściowy zwrot kosztów opieki na dzieckiem, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie chodzić do pracy i nie muszą kalkulować, czy w ogóle opłaca im się powierzyć dziecko profesjonalnej opiekunce albo przeznaczonej do tego placówce.

 

- Advertisement -

W Wielkiej Brytanii państwo pokrywa częściowo koszty opieki nad dzieckiem sprawowanej przez:

Registered childminder – zarejestrowaną w Ofsted (lub w podobnej agencji w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii), płatną opiekunkę do dzieci, która ma prawo zajmować się nimi jedynie w swoim własnym domu. Opiekunka prowadzi działalność gospodarczą – de facto jest to małe, prywatne przedszkole, i ma ona prawo odbierać/zawozić dzieci z zajęć/na zajęcia. W tym samym czasie w jej domu może na raz przebywać maksymalnie sześcioro dzieci (wliczając w to jej własne dzieci);

Childminder with an Ofsted-registered childminding agency – opiekunkę pracującą dla zarejestrowanej w Ofsted agencji zajmującej się profesjonalną opieką nad dziećmi;

Home careworker working for a registered home care agency – nianię, która pracuje dla zarejestrowanej agencji zajmującej się profesjonalną opieką nad dziećmi. W przeciwieństwie do registered childminder niania może opiekować się dzieckiem w jego domu rodzinnym; 

Day nursery – żłobek prowadzony zarówno przez organizację lokalną i jednostkę samorządową, jak i przez osobę prywatną. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od 6 tygodni do 5 lat, zazwyczaj w godzinach pracy rodziców – między 8 a 18;

Registered playscheme, registered club – zarejestrowaną grupę zabaw albo zarejestrowany klub dziecięcy;

Registered school – zarejestrowaną szkołę lub instytucję przedszkolną, tzw. "pre-school". 

Czołowy pediatra w Wielkiej Brytanii domaga się przyznania głosu wyborczego… dzieciom!

 

Aby sprawdzić, czy opiekunka lub instytucja widnieją na liście podmiotów uprawnionych do opieki nad dzieckiem, należy wejść na stronę:
Ofsted – w Anglii
Care and Social Services Inspectorate Wales – w Walii
Scottish Care Inspectorate – w Szkocji
Health and Social Care (HSC) Trusts – w Irlandii Północnej

Ciężarne kobiety w UK wciąż nie otrzymują zadowalającej opieki. W trakcie porodu brakuje lekarzy i położonych

Rodzice, którzy korzystają z opieki profesjonalnych opiekunek/niań lub zarejestrowanych instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi, mogą w UK liczyć na różnorodną pomoc od państwa. W Anglii rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, od 2 do 4 lat, mogą w każdym tygodniu za darmo posłać je do żłobka (lub innej instytucji przedszkolnej) na 15-30 godzin. Wszystkim natomiast pracującym rodzicom przysługuje w Wielkiej Brytanii pomoc Tax-Free Childcare, ulgi podatkowe Tax Credits lub dodatek Childcare Element w ramach Universal Credit. Dodatków tych nie można jednak łączyć i każda rodzina musi indywidualnie oszacować, z jakiej pomocy najbardziej opłaca jej się skorzystać.

 

 

Zobacz, jaką pomoc możesz uzyskać, jeśli korzystasz w Wielkiej Brytanii z usług oficjalnie zarejestrowanej niani/opiekunki lub instytucji zajmującej się opieką nad dziećmi. Należną pomoc oblicz z pomocą kalkulatora.

Już wkrótce na łamach Polish Express: Opieka przedszkolna w UK – wszystko co musisz wiedzieć

                                                             Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem w UK. Na jaką pomoc od państwa możesz liczyć?

Teksty tygodnia

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie