UK musi zakazać klapsów – kary cielesne są niezgodne z prawem międzynarodowym

Brytyjski rząd będzie łamać prawo międzynarodowe dopóki całkowicie nie zakaże stosowania kar cielesnych wobec dzieci – wynika z raportu przedstawionego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czterej komisarze ds. Ochrony praw dziecka z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej domagają się „natychmiastowej” nowelizacji obowiązujących w UK przepisów dotyczących ochrony praw dziecka. Nowa ustawa miałaby całkowicie uniemożliwić celowe krzywdzenie dzieci przez rodziców. Rząd powinien ponadto przedstawić rodzicom alternatywne „metody egzekwowania dyscypliny u dzieci, które nie wiązałyby się ze stosowaniem przemocy”.

Zgodnie z obowiązującymi w Anglii i Wali przepisami, zarzuty wobec rodziców którzy dają swoim dzieciom klapsy, mogą mogą zostać oddalone, jeśli zastosowana kara cielesna była „wymierzona w sposób racjonalny”. Oznacza to, że uderzenie nie pozostawiło na ciele widocznych śladów, oraz nie było wykonane za pomocą narzędzia – rózgi lub pasa.

Celem raportu przesłanego do komisji ONZ było stwierdzenie, czy Wielka Brytania przestrzega zapisów Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązują się do wdrażania szeregu rozwiązań umożliwiających, między innymi, walkę z przestępstwami na tle seksualnym czy nielegalny handel dziećmi.

Oprócz możliwości stosowania kar cielesnych, komisarzy zaniepokoiły plany cięć budżetowych, jakie minister skarbu – George Osborne, zamierza wprowadzić w sferze socjalnej . Ich zdaniem proponowane obniżenie wysokości świadczeń socjalnych jest zbyt drastyczne i skaże jeszcze większa liczbę dzieci na życie w ubóstwie.

„Dzięki staraniom brytyjskiego rządu kwestia wykorzystywania seksualnego dzieci stała się sprawą wagi państwowej. Takie działania cieszą, jednak teraz należy wdrożyć rozwiązania, które dogłębnie zmienią podejście społeczeństwa do przemocy wobec dzieci, do jakiej dochodzi w rodzinach” – podsumowała angielska komisarz ds. praw dziecka – Anne Longfield.

Teksty tygodnia

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie