Flapjack oryginalny przepis na batona z Anglii. Najprostszy!

Flapjacki to tradycyjna przekąską brytyjska. Są do kupienia w każdym sklepiku, jak również często robione przez Brytyjczyków w domu. Flapjack nie może być za suchy, za wilgotny ani się rozpadać. Podajemy oryginalny przepis na angielskiego flapjacka.

Flapjack składa się właściwie z płatków owsianych, masła i cukru. W Wielkiej Brytanii od zawsze był uważany za zdrową i tanią przekąskę. Można dorzucać do niego dodatki typu orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, żurawiny, morele, a nawet starte jabłka. Niektórzy lubią flapjacki polać czekoladą.

Tradycyjny przepis jest bardzo prosty – flapjacki robimy dając po tyle samo cukru, masła, płatków owsianych. Baton flapjack ma być niemożliwie słodki! W wersji zdrowszej warto dać mniej cukru lub zupełnie zastąpić go miodem.

Historia flapjacka sięga XIX wieku, kiedy to batoniki były popularnym śniadaniem dla robotników i rolników. Były łatwe do zrobienia z tanich składników, takich jak płatki owsiane, cukier, masło i syrop.

Flapjack – przepis oryginalny

  • 125g masła (jeśli niesolone to dodatkowo szczypta soli)
  • 125g cukru
  • 1 łyżka Golden Syrup (gęsty syrop z cukru dostępny we wszystkich sklepach o konsytencji ciekłego miodu), można użyć miodu, syropu klonowego.
  • 125g płatków owsianych najlepiej duże (jumbo oats).

Wykonanie: stopić masło, cukier, syrop w garnku. Wrzucić płatki owsiane. Nie gotować już tylko mieszać, aż płatki całkiem pochłoną masło i powastanie gęsta pasta. Dodać opcjonalnie dodatki.Wyłożyć na blachę i mocno ubić. Ubijanie jest bardzo ważne, im mocniej ubijemy tym lepsze wyjdą flapjacki i nie będą się rozpadać. Powinny mieć ok 3 cm grubości.

Piec w nagrzanym piekarniku 20 minut.

Jeśli lubimy bardziej chrupiące pieczemy w 180 st, jeśli ciągnące w 150 st.

Flapjacki można przechowywać w lodówce około tygodnia. Są doskonałe na lunch do szkoły czy pracy. Jak już nam się znudzi jedzenie ich w postaci batonu, pokruszony flapjack możemy zalać mlekiem robiąc pyszną owsiankę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Miejsca w UK gdzie ryzyko okradzenia przez kieszonkowców jest największe

Niestety, kradzieże kieszonkowe w Anglii i Walii, a przede wszystkim w brytyjskiej stolicy to prawdziwa plaga. Wciąż, bo sytuacja w tej kwestii nie zmienia się od nie lat, ale dekad. W odwiedzanym przez setki tysięcy turystów Londynie łatwo się stać ofiarą kieszonkowców.

Polska rodzina wywalczyła settled status dla 81-letniej imigrantki z Polski

Wielka ulga dla polskiej rodziny mieszkającej w Colchester. Ostatecznie Home Office pozwoliło, aby 81-letnia Polka, która od ponad dekady legalnie mieszka w UK, pozostała na Wyspach. Kobiecie groziła deportacja do Polski.

Rekordowa liczba zgonów spowodowanych alkoholem w Szkocji

Jak wynika z oficjalnych danych, liczba osób, których śmierć była spowodowana alkoholem, nie tylko utrzymuje się (wciąż!) na bardzo wysokim poziomie, ale odnotowano największą liczbę zgonów od 15 lat.

Osoby pobierające Universal Credit otrzymują wiadomości SMS od HMRC – co one oznaczają?

Od kilku dni osoby korzystające z zasiłku Universal Credit otrzymują nietypowe wiadomości SMS od HMRC. Co one oznaczają?

Oxford i Cambridge schodzą na psy. Najniższe miejsca w historii w University of the Year 2025

Prestiżowe uniwersytety w Oksfordzie i Cambridge zostały zastąpione na liście najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii po tym, jak pretendent zajął wysokie miejsce pod względem zadowolenia studentów i zatrudnienia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie