Artykuł powstał we współpracy z marką Sokołów
Brytyjska kuchnia, przez lata niedoceniania, wraca do łask. Stereotypowe postrzeganie potraw przygotowywanych przez Wyspiarzy jako „płaskich”, pozbawionych wyrazistości i kolorytu, na dobre odchodzi do lamusa, bowiem okazuje się, że tradycyjna kuchnia brytyjska ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko ryba z frytkami. W mozaikę potraw, zarówno ogólnokrajowych, jak i regionalnych, doskonale wpasują się polskie wędliny i mięsa od marki Sokołów.
Polskie mięso serwowane w oparciu o brytyjskie przepisy
Choć pierwszą potrawą, jaka nasuwa się na myśl w przypadku brytyjskiej kuchni, jest właśnie ryba z frytkami (ang. fish and chips), to tak naprawdę podstawą kuchni Wyspiarzy jest mięso. I to mięso różnego rodzaju – zarówno wieprzowina, z której robi się liczne odmiany angielskich kiełbasek, jak i wołowina czy też jagnięcina. Mięso na Wyspach często serwowane jest w cieście, czego sztandarowym przykładem może być Shepherd’s pie – placek z jagnięciny lub wołowiny z wierzchnią warstwą spieczonego purée ziemniaczanego. Ale na Wyspach jada się także podroby, ze słynnym black pudding na czele. A niekwestionowanym liderem wśród mięs na brytyjskim stole jest stek z polędwicy wołowej, zwanej w UK tenderloin.
Rozmaite mięsne potrawy brytyjskiej kuchni warto jest przygotować w oparciu o znane z wyjątkowej jakości polskie mięso. Obecna na Wyspach marka Sokołów oferuje konsumentom szeroki wybór mięs i wędlin, które doskonale będą smakować zarówno jako osobny element dania, jak i pod postacią angielskich zapiekanek pie.
Przykłady użycia polskich mięs i wędlin w brytyjskiej kuchni
Poniżej przedstawiamy Wam kilka znakomitych brytyjskich dań, których głównym składnikiem mogą być mięsa i wędliny od polskiego producenta Sokołów:
1. Placki ziemniaczane z nadzieniem polskiej kiełbasy: klasyczne brytyjskie placki ziemniaczane hash browns, składające się tartych ziemniaków i doskonale pasujące do angielskiego śniadania (ang. English breakfast) lub jajek sadzonych, można z powodzeniem urozmaicić poprzez dodanie do nadzienia polskiej kiełbasy. Ta wytworna mieszanka z Kiełbasą brocką od Sokołowa zachwyci niejedno podniebienie.
2. Brytyjski Black Pudding, który stanowi przede wszystkim istotny element angielskiego śniadania, z powodzeniem można przygotować w oparciu o podroby z Polski. W ofercie producenta Sokołów są aż dwa rodzaje pysznej kaszanki – jedna delikatna, Nasza kaszanka, w naturalnej osłonce i z lekko wyczuwalną nutą cebulki, a druga pikantna, z kawałkami wątroby – Kaszanka z wątróbką Sokołów grill house.
3. Bangers and Mash – to danie standardowo serwowane w brytyjskich pubach, które z powodzeniem można sobie także przygotować w domu. W skład Bangers and Mash wchodzą kiełbaski wieprzowe i tłuczone ziemniaki, a wszystko polane jest aromatycznym sosem cebulowym.
4. Beef Wellington – pod tą wytwornie brzmiącą nazwą kryje się polędwica wołowa otoczona cienką warstwą pasztetu lub farszu grzybowego i zapiekana w cieście francuskim. To angielska wariacja francuskiego bœuf en croûte, do której z powodzeniem można użyć wołowiny „Premium Beef” marki Sokołów.
5. Toad in the Hole – ta znakomita potrawa, dosłownie tłumaczona jako „ropucha w dziurce”, składa się z aromatycznych kiełbasek zapiekanych w cieście – np. Yorkshire pudding. Danie, w którym z powodzeniem użyjemy Kiełbasy śląskiej Sokołów, świetnie komponuje się z angielskim sosem pieczeniowym gravy i zielonym groszkiem.
Wędliny i mięsa Sokołów stanowią most łączący smaki z Polski z brytyjską kuchnią. To nie tylko wyjątkowy smak, ale również inspiracja do eksperymentowania w kuchni. Dania oparte na polskich wędlinach dodadzą znanej, krajowej nuty do lokalnych tradycji kulinarnych, tworząc coś, co zachwyci i zainspiruje zarówno Polaków, jak i mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Grafiki użyte w tekście pochodzą z serwisu Pixabay lub zostały dostarczone przez markę Sokołów.