piątek, 20 września, 2024

Banki zapłacą kary, jeśli nie zapewnią ludziom dostępu do gotówki

Rząd potwierdził, że banki będą musiały zapewnić ludziom dostęp do gotówki w promieniu trzech mil, w przeciwnym razie zapłacą kary za niespełnienie minimalnego poziomu usług.

Popularne banki w UK będą musiały zapewnić klientom dostęp do gotówki w promieniu trzech mil od ich społeczności lokalnej, a te, które nie spełnią tego minimalnego poziomu usług, zostaną ukarane grzywną.

Ludzie muszą mieć dostęp do gotówki

Po zamknięciu tysięcy lokalnych oddziałów banków w ostatnich latach i przejściu na cyfrowe metody płatności, rząd zwrócił się do banków z apelem o pomoc dla bezbronnych osób i starszych klientów przez utrzymanie obecnego poziomu dostępu do gotówki w całej Wielkiej Brytanii.

Ministrowie stwierdzili, że „zdecydowana większość” ludzi jest w stanie wypłacić pieniądze z banku, bankomatu lub sklepu oferującego taką usługę w promieniu jednej mili, jeśli mieszkają w miastach, i trzech mil, jeśli mieszkają w obszarach wiejskich.

Rząd potwierdził, że Urząd Nadzoru Finansowego (Financial Conduct Authority – FCA) upewni się, że banki „przestrzegają tych standardów – i będzie miał prawo do nałożenia na nie kar, jeśli tego nie zrobią”.

Petycja Farage’a

W czwartek były lider UKIP, Nigel Farage udał się powolnym krokiem w obecności kamer na Downing Street, aby złożyć petycję, w której wezwał rząd do rozprawienia się z firmami, które od czasu kryzysu związanego z pandemią coraz częściej wprowadzają zasady dotyczące korzystania wyłącznie z kart i odmawiają przyjmowania od ludzi gotówki.

Jest to najnowsza kampania Nigela Farage’a przeciwko bankom i firmom płatniczym, po tym jak prywatny bank – Coutts zagroził zamknięciem kont byłego lidera UKIP w tym roku. Afera nasiliła się w lipcu, gdy okazało się, że częściowo powodem tej decyzji były poglądy polityczne Farag’e.

Skandal doprowadził do rezygnacji Alison Rose z funkcji prezesa banku, NatWest Group. Doprowadziło to również do obalenia Petera Flavela ze stanowiska dyrektora naczelnego Coutts. Farage powiedział, że od tamtej pory bank zaoferował mu otwarcie kont.

Ludzie mają prawo mieć dostęp do gotówki

Czwartkowe ogłoszenie rządu dotyczące dostępu do gotówki opiera się na ustawie o usługach i rynkach finansowych z 2000 roku (Financial Services and Markets Act 2000), która daje konsumentom prawo dostępu do gotówki i przekazuje FCA uprawnienia do egzekwowania tych zasad.

Andrew Griffiths ze Skarbu Państwa powiedział:

– Ludzie nie powinni iść godzinami, aby wypłacić 10 funtów, żeby włożyć je następnie w jakąś kartkę urodzinową – ani też firmy nie powinny jeździć na duże odległości, aby zdeponować wpływy pieniężne. Są to środki, które przynoszą korzyści wszystkim korzystającym z gotówki, a szczególnie osobom mieszkającym na obszarach wiejskich, osobom starszym i niepełnosprawnym.

Przewiduje się, że FCA rozpocznie konsultacje tej jesieni, co oznacza, że przepisy prawdopodobnie nie wejdą w życie przed latem 2024 r.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Horrendalnie drogi wydruk kart pokładowych na lot z Ryanair. Brytyjka dostała białej gorączki

Niewyjaśnione 7 pytań w związku z zatruciem rodziny grzybami. Nowe szczegóły wychodzą na jaw

Powrót lata do Wielkiej Brytanii. Z temperaturami do 30 stopni

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?