piątek, 20 września, 2024

Czy landlord może sprzedać dom, który jest wynajmowany najemcy?

Właściciele nieruchomości w UK w ostatnim czasie coraz częściej decydują się na sprzedaż swoich nieruchomości i opuszczenie rynku wynajmu. Jakie prawa ma osoba wynajmująca mieszkanie lub dom, który ma zostać sprzedany?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wynajmujący ma prawo sprzedać wynajmowaną nieruchomość, kiedy tylko chce. Obejmuje to również sytuację, gdy w tym mieszkaniu lub domu mieszka najemca. Czasami nieruchomość jest sprzedawana innemu landlordowi, więc niewiele się zmienia, z punktu widzenia najemcy. Niemniej, zdarzają się również sytuacje, gdy po sprzedaży nieruchomości konieczna jest przeprowadzka, która może kosztować setki funtów.

Jakie prawa ma najemca, kiedy nieruchomość, którą wynajmuje, ma zostać sprzedana?

Jeśli przydarzy ci się taka sytuacja, to musisz wiedzieć, jakie przysługują ci prawa. W tym artykule, opierając się na materiałach z „The Daily Mirror”, podsumowaliśmy kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć w takiej sytuacji.

Czy właściciel może mnie eksmitować, jeśli chce sprzedać daną nieruchomość?

Twój landlord ma możliwość eksmisji na zasadzie „no fault” dzięki zapisowi w Section 21. To „no fault possession notice”. Landlord nie musi się tłumaczyć z takiego postępowania. Około 26% właścicieli nieruchomości powołuje się na Section 21 właśnie w celu sprzedania nieruchomości. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia najemca ma dwa miesiące na opuszczenie nieruchomości.

W zawiadomieniu zazwyczaj będzie podana data, w której powinieneś opuścić nieruchomość, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji. Jeśli pozostaniesz dłużej niż ten termin, wynajmujący może wystąpić do sądu o nakaz wydalenia. Nie można jednak rozpocząć postępowania sądowego wcześniej niż po tej dacie.

Section 21 można używać wyłącznie do eksmisji najemców objętych „assured shorthold tenancy agreement” lub „periodic tenancy” (w Anglii). Jeśli masz umowę na czas określony, to masz prawo mieszkać w danej nieruchomości przez ten czas, chyba że podpisałeś klauzulę, która wprowadza „break clause”.

Dodajmy również, iż wynajmujący nie może cię eksmitować w ciągu pierwszych czterech miesięcy najmu, niezależnie od umowy. Eksmisja może nastąpić w wyniku Section 8, lecz wtedy musi zostać podany powód (np. niepłacenia czynszu).

Jakie masz prawa w trakcie sprzedaży nieruchomości?

Jeśli wynajmujący sprzedaje swoją nieruchomość, potencjalni nabywcy prawdopodobnie przyjdą ją obejrzeć. Zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii wynajmujący lub agent muszą powiadomić najemcę z 24-godzinnym wyprzedzeniem o tym. Oględziny mogą odbywać się wyłącznie w rozsądnych porach dnia, nie mogą odbywać się późno w nocy ani wcześnie rano.

Jeśli najemca odmówi w tej sprawie, gdy w umowie zapisano taką możliwość, mogą pojawić się trudności z uzyskaniem referencji lub z odzyskaniem kaucji. Jeśli chodzi o naprawy i regularną konserwację, to landlord musi w dalszym ciągu pilnować tych kwestii i nie może ich zaniedbać.

Co stanie się z depozytem w przypadku sprzedaży?

Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana nowemu landlordowi, to depozyt zwykle przechodzi na niego. Ma 30 dni na zabezpieczenie go w ramach „deposit protection scheme” i przekazanie najemcy informacji na ten temat. Jeśli opuszczasz dom, wynajmujący musi zwrócić kaucję najemcy w ciągu 10 dni.

Co jeśli nieruchomość kupi inny landlord?

Jeśli nieruchomość, w której mieszkasz, zakupi osoba, która nadal decyduje się na wynajem, a obowiązuje ważna umowa najmu, nowy landlord jest zobowiązany do trzymania się tamtej umowy. Umowa starego landlorda przechodzi na nowego.

Poza tym nowy właściciel musi skontaktować się z najemcą nie później niż dwa miesiące po zakończeniu sprzedaży i poinformować cię o zmianie. Musi podać swoje imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe. Jednakże nowy wynajmujący może w dalszym ciągu zastosować wobec najemcy procedurę eksmisji, ale musi przestrzegać ustalonych zasad.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?