piątek, 20 września, 2024

Sposoby na oszczędzanie w 2024 roku. Jak odłożyć 6890 funtów?

Noworocznym postanowieniem dla wielu osób w obecnym kryzysie związanym z kosztami utrzymania będzie oszczędzanie. Jak jednak efektywnie odkładać pieniądze? Oto pięć sposobów, które według ekspertów, mogą być pomocne.

Finanse były przez ostatni czas napięte i niestety przez najbliższe 12 miesięcy też będą. Wielu z nas chciałoby jednak spróbować odłożyć pieniądze z różnych powodów. Bez względu jednak na powód oszczędzanie jest trudne szczególnie w ostatnich latach, gdy nasze miesięczne budżety znajdują się pod ciągłą presją.

5 sposobów na oszczędzanie w 2024 roku

Jedną z podstawowych strategii, dzięki której wielu osobom udało się odłożyć pieniądze jest zrobienie pierwszego kroku. A jest nim podjęcie samego wyzwania związanego z oszczędzaniem. Dzięki niemu możemy sobie stworzyć pojęcie na temat tego, ile powinniśmy odłożyć, aby zgromadzić oszczędności.

Oszczędzanie od poniedziałku do piątku – 780 funtów w skali roku

Aby odłożyć konkretną ilość gotówki, możemy podjąć wyzwanie, którym jest oszczędzanie od poniedziałku do piątku. Warto wyznaczyć sobie konkretną kwotę roczną, którą np. jest 780 funtów.

W ten sposób musimy odłożyć konkretną ilość gotówki przez pięć dni w tygodniu. Zaczynamy od oszczędzania 1 funta w poniedziałek, następnie zwiększamy tę kwotę o jednego funta dziennie aż do piątku.

W ten sposób we wtorek oszczędzamy 2 funty, 3 funty w środę, 4 funty w czwartek i 5 funtów w piątek. Nasza oszczędność tygodniowa to 15 funtów, co z kolei w ciągu roku daje imponującą kwotę 780 funtów.

Jeśli natomiast wykonacie tylko połowę tego zadania, czyli będziecie oszczędzać co drugi tydzień, wtedy oszczędność wynosi 390 funtów.

Oszczędzanie od poniedziałku do niedzieli – 1456 funtów

Jest to już trudniejsza wersja oszczędzania, gdyż obejmuje każdy dzień tygodnia. Zasada jest jednak taka sama, jak w przypadku metody opisanej powyżej. Dzięki 7-dniowej metodzie oszczędzamy jednak 28 funtów tygodniowo. Co do w skali roku pozwala odłożyć 1456 funtów. Jeśli będziemy oszczędzać co drugi tydzień, to oszczędzimy 728 funtów.

Oszczędność w 365 dni – 366 funtów

Jest to najprawdopodobniej najprostszy sposób i wymaga odłożenia pewnej kwoty każdego dnia w roku. Wybieramy, ile możemy zaoszczędzić każdego dnia i powtarzamy odkładanie tej kwoty przez cały rok. Jeśli zatem decydujemy się na odłożenie 1 funta dziennie, to do końca roku zbierzemy 365 funtów. Musimy pamiętać, że rok 2024 jest rokiem przestępnym z dodatkową datą 29 lutego. Dlatego w tym roku możemy zaoszczędzić 366 funtów.

Odkładanie w 52 tygodnie – 1378 funtów

W tej metodzie oszczędzania zwiększamy kwotę, którą oszczędzamy o 1 funt. Dlatego w pierwszym tygodniu stycznia zaoszczędzimy 1 funt, następnie w drugim tygodniu odkładamy 2 funty, aż do ostatniego tygodnia grudnia, w którym zaoszczędzamy 52 funty. Maksymalna kwota, jaką możemy w ten sposób zaoszczędzić to 1378 funtów.

Oszczędność po 5 funtów – do sumy 6890 funtów

Ta metoda oszczędzania jest najbardziej ambitna i może przydać się, jeśli zależy nam na odłożeniu większej sumy. Metoda ta polega na zwiększaniu odkładanej kwoty o 5 funtów co tydzień. Zatem w pierwszym tygodniu stycznia oszczędzamy 5 funtów, w drugim tygodniu 10 funtów, a w trzecim 15 funtów – aż do 52. tygodnia, kiedy to oszczędzamy 260 funtów.

Jeśli wytrwamy do końca roku, możemy odłożyć aż 6890 funtów. Natomiast jeśli wytrwamy tylko do połowy roku, nadal nasze oszczędności mogą być pokaźne i wyniosą 1755 funtów.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?