Już w 2026 samochody autonomiczne mogą mogą pojawić na brytyjskich drogach

Pojazdy autonomiczne mogą pojawić się na drogach w Wielkiej Brytanii już w 2026 roku, jak zapewnia minister transportu. Rząd Partii Konserwatywnej chce na Wyspach zbudować rynek self-driving cars wart aż 42 miliardy funtów.

Choć wciąż samojeżdżące samochody budzą kontrowersje, a technologia nie osiągnęła takiego poziomu rozwoju, aby z czystym sumieniem można było mówić o pełnej autonomii w tej kwestii, to brytyjski minister transportu publicznie złożył bardzo odważne deklaracje. – Ta technologia istnieje – komentował Mark Harper na falach BBC Radio 4 Today. – Ta technologia działa, a my wprowadzamy odpowiednie przepisy, aby ludzie mogli mieć do niej pełne zaufanie – dodawał. Harper zapytany wprost, czy w 2026 roku będzie możliwa jazda samochodem z rękami oderwanymi od kierownicy, odpowiedział pozytywnie.

Odpowiadając na pytanie byłego prezentera słynnego programu „Top Gear” Jamesa Maya – który był gościnnym redaktorem „Today” – o to, dlaczego rząd wspiera rozwój pojazdów autonomicznych, Harper stwierdził, że jest „kilka” powodów.

Kiedy w UK samochody autonomiczne pojawią się na drogach?

– Myślę, że faktycznie poprawi to bezpieczeństwo na drogach. Mamy już bardzo dobre wyniki w tym zakresie, ale na naszych drogach wciąż ginie kilka tysięcy osób rocznie. Można to poprawić – zaznaczał.

– To wielka szansa gospodarcza dla Wielkiej Brytanii, aby zdobyć duży udział w światowym rynku. Ostatnią rzeczą jest to, że jest wiele osób, które obecnie nie mają możliwości korzystania z wolności, którą wielu z nas, kierowców, uważa za oczywistość – uzupełniał Harper, mając na myśli osoby na przykład osoby niepełnosprawne i osoby z trudnościami w uczeniu się.

Czy technologia stała się dość rozwinięta, aby być bezpieczną? 

W USA z oporami idzie wdrażanie autonomicznych samochodów. Obawy budzą właśnie względy bezpieczeństwa. Założyciel firmy Cruise, należącej do General Motors, złożył rezygnację ze stanowiska w listopadzie po tym, jak firma produkująca samochody autonomiczne utraciła pozwolenie na prowadzenie działalności w wyniku incydentów związanych z bezpieczeństwem.

Z kolei zeszłym miesiącu amerykański sąd znalazł „rozsądne dowody” na to, że Elon Musk i inni dyrektorzy Tesli wiedzieli, że technologia autonomiczna wciąż jest wadliwa i nie gwarantuje bezpieczeństwa. Pomimo tego, pozwalali, aby takie auta wjeżdżały na ulicę. Na dzień 10 listopada California Department of Motor Vehicles otrzymało 673 zgłoszenia kolizji z udziałem pojazdów autonomicznych.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie