Najlepsi i najgorsi dostawcy energii w Wielkiej Brytanii [ranking]

Która z firm działających w ramach brytyjskiego sektora energetycznego zasłużyła na najwyższe oceny ze strony ekspertów „Which?” oraz zwykłych konsumentów? Przedstawiamy ranking providerów energii w UK za rok 2022.

W czasie kryzysu kosztów utrzymania, gdy ceny gazu i prądu w Wielkiej Brytanii nadal pozostają wysokie, warto mieć wiedzę na temat usług świadczonych przez dostawców energii na Wyspie. Który z providerów oferuje najlepszą jakość ze swojej strony? Na łamach „The Daily Mirror” opublikowano zestawienie, w których organizacja broniąca praw konsumenta na Wyspach oraz sami konsumenci ocenili przedsiębiorstwa dostarczające energię i działające w sektorze energetycznym.

Na całkowitą ocenę składały się dwa zasadnicze elementy – poziom zadowolenia klienta oraz ogólna ewaluacja ekspertów „Which?”. Konsumenci oceniali poszczególne firmy energetyczne w sześciu różnych kategoriach w skali od jednej do sześciu gwiazdek. Z kolei „Which?” wystawiło noty od 1 do 10 w pięciu różnych aspektach, a całościowa ocena, będąca połączeniem ocen klientów i ekspertów, została wyrażona w procentach.

Najlepsi i najgorsi dostawcy energii

Zatem, jakie firmy zajmujące się dostarczaniem energii do gospodarstw domowych okazały się najlepsze, a jakie najgorsze w zestawieniu „Which?”?

Najlepiej ocenianymi przez konsumentów firmami były Octopus Energy (z wynikiem 74%) oraz Ecotricity i E (Gas & Electricity), które uzyskały po 71%. Z kolei na samym dole zestawienia znajdziemy Boost i Scottish Power (ocena na poziomie 53%), dalej OVO Energy i Shell Energy (54%) oraz E.ON Next i EDF Energy, (55%).

Z kolei na najwyższe oceny ze strony ekspertów zapracowały Utility Warehouse (ocena wynosząca 80%), Octopus Energy i Ecotricity (72%) oraz E i Utlilita (71%). Na drugim biegunie znalazły się z kolei So Energy (54%), British Gas (56%) oraz Boost i Good Energy (po 60%).

Ranking za 2022 rok

W klasyfikacji łączącej oceny ekspertów i konsumentów czołówka przedstawia się następująco:

1. Utility Warehouse (75%)
2.Octopus Energy (73%)
3. Ecotricity (72%)
4. E (71%)
5. Utlilita (69%)
6. Outfox the Market (68%)
7. Co-Op Energy (68%)
8. Sainsbury`s Energy (66%)
9. Shell Energy (63%)
10. EDF Energy (61%)
10. E.ON Next (61%)

W październiku 2022 roku w ramach rocznego badania „Which?” poproszono o opinię ponad 9000 osób w tej sprawie i na podstawie ich opinii przygotowane cześć tego rankingu.

„Dobra obsługa klienta jest ważniejsza niż kiedykolwiek”

Eksperci „Which?” stwierdzili również, że jedna czwarta osób, które w ciągu ostatniego roku skontaktowały się z firmą energetyczną, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu, stwierdziło, że ich provider utrudniał jej rozwiązanie danego problemu.

– Przy wciąż niezwykle wysokich cenach energii i ograniczonych możliwościach konsumentów na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez zmianę dostawcy, dobra obsługa klienta jest ważniejsza niż kiedykolwiek – komentuje Rocio Concha z „Which?”. – Octopus Energy, Ecotricity i E zostały wyróżnione przez „Which?” mianem Which? Recommended Providers i zostały wysoko ocenione pod względem obsługi klienta, ale inne firmy nie spełniły ich oczekiwań – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie