piątek, 20 września, 2024

7 istotnych zmian finansowych w UK, które wchodzą w życie w lutym 2024 roku

Przedstawiamy najważniejsze zmiany finansowe, które w lutym 2024 roku wejdą w życie w Wielkiej Brytanii. Jaki wpływ będą miały na nasze portfele? Co zmieni się w zakresie świadczeń socjalnych, stóp procentowych, inflacji i innych kwestii finansowych?

Finanse wielu z nas są nadal mocno napięte ze względu na kryzys. Warto zatem wiedzieć, jakie zmiany finansowe czekają nas w lutym 2024. Co istotnego pod względem finansowym wydarzy się w tym miesiącu? O jakich zmianach, zdarzeniach czy terminach warto pamiętać? Czego nie można przegapić? Co wziąć pod uwagę planując swoje wydatki i budżet w najbliższym czasie?

Podsumowujemy wszystkie kluczowe ogłoszenia finansowe i terminy zbliżające się w lutym. Poniższe opracowanie przygotowaliśmy na podstawie publikacji „The Daily Mirror”.

1 lutego – zmiany wysokości stóp procentowych

Bank Anglii ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych już dziś, 1 lutego. Do tej pory utrzymywał stopę bazową na poziomie 5,25% podczas trzech ostatnich posiedzeń, wstrzymując tym samym czternaście podwyżek stóp procentowych.

6 lutego – ruszają płatności Cost of Living Payments

To już trzecia i ostatnia płatność z tytułu wsparcia w ramach programu Cost of Living o wartości 299 funtów. Środki te zostaną wysłane do większości kwalifikujących się gospodarstw domowych w okresie od 6 do 22 lutego. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Jaki jest termin wypłaty ostatniej części Cost of Living Payment w wysokości 299 funtów?” i odsyłamy do niego po wszelkie szczegóły.

8 lutego – ostateczny termin Bereavement Support Payment

Zasiłki Bereavement Support Payments oraz Widowed Parent’s Allowance były dotychczas dostępne wyłącznie dla małżeństw i osób pozostających w związkach partnerskich. Jednak zasady zostały teraz zaktualizowane, tak aby pary, które mieszkały razem i miały dzieci na utrzymaniu – ale nie były małżeństwem – mogły teraz ubiegać się o odszkodowanie. Wnioski w tej sprawie trzeba złożyć przed 8 lutego.

14 lutego – dane o inflacji

W Walentynki Office for National Statistics przedstawi dane dotyczące poziomu inflacji w UK. W tym miesiącu poznamy wysokość indeksu CPI za pierwszy miesiąc nowego roku, w skali rocznej. W grudniu inflcacja nieoczekiwanie wzrosła do poziomu 4%. Bank Anglii wyznaczył sobie cel inflacyjny na poziomie 2%, co oznacza, że obecna stopa jest nadal dwukrotnie wyższa od docelowej.

14 lutego – zmiany dla klientów Sky Mobile

Klienci Sky Mobile, którym wygasa umowa, powinni szykować się na wzrost rachunków. Dostawca usług telekomunikacyjnych twierdzi, że rachunki „większość” abonamentów wzrośnie średnio o 1 funta, a jedynie „niewielka liczba” klientów posiadających większe plany transmisji danych odnotuje wzrost cen o 3 funty miesięcznie.

23 lutego – zmiany w limicie cen energii

Ofgem ogłosi nowy pułap cen energii tego dnia. Wejdzie on w życie od 1 kwietnia i będzie obowiązywał do 30 czerwca 2024. Limit cen Ofgem wynosi obecnie 1928 funtów rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego, płacącego za pomocą polecenia zapłaty. Analitycy z Cornwall Insight przewiduje, że price cap może spaść do poziomu 1620 funtów.

Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Ceny energii mają spaść w kwietniu o 16 proc. Ile wyniosą przeciętne rachunki?” i do niego odsyłamy po wszelkie szczegóły.

29 lutego – ostateczny termin Warm Home Discount

Ostateczny termin składania wniosków w ramach programu Warm Home Discount, który zapewnia 150 GBP zniżki na rachunek za energię elektryczną, upływa 29 lutego. Na pomoc w opłaceniu rachunków mogą liczyć osoby o niskich dochodach, otrzymujący określone zasiłki, a także niektórzy emeryci.

Większość osób powinna otrzymać list na początku stycznia z informacją, czy się kwalifikują. Jeśli nic nie otrzymałeś, a uważasz, że masz prawo do pomocy, być może będziesz musiał złożyć wniosek.

Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Czy muszę aplikować o Warm Home Discount, czy przyznają mi pomoc automatycznie?” i do niego odsyłamy po wszelkie szczegóły.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?