Według najnowszych danych ONS wzrost płac na brytyjskim rynku pracy ponownie spowolnił. Dobrą wiadomością jest jednak to, że mniej niż zakładano i nadal przewyższa on wzrost cen.
W ostatnim kwartale 2023 roku wzrost płac na Wyspach spowolnił wprawdzie, ale i tak mniej niż się spodziewano. Grudniowe dane stanowią dylemat dla Banku Anglii i niestety osłabiają nadzieje na wcześniejszą obniżkę stóp procentowych.
Wzrost płac w UK
Jak podało Office for National Statistics (ONS), roczny wzrost regularnych zarobków (po wyłączeniu premii) wyniósł 6,2 proc. w okresie od października do grudnia 2023 roku. Natomiast podwyżki wynagrodzeń po uwzględnieniu premii wyniosły 5,8 proc. Z kolei po uwzględnieniu podwyżek cen płace wzrosły o 1,9 proc.
Ekonomiści z londyńskiego City przewidywali spadek średnich zarobków w Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale 2023 roku. Odpowiednio do 6 proc. (bez premii) i 5,6 proc. z uwzględnieniem premii.
Co dalej ze stopami procentowymi?
ONS poinformowało, że nie może zagwarantować wiarygodności danych dotyczących rynku pracy. Gdyż w pełni zaktualizowane badania zostaną udostępnione dopiero we wrześniu.
Spowolnienie wzrostu płac na Wyspach stanowi dylemat dla Banku Anglii. Andrew Bailey, gubernator Banku powiedział, że dane ONS to jedyny sposób, w jaki Bank może zmierzyć bezrobocie. Dlatego ich obecna niewiarygodność „stanowi wyzwanie” pod względem podjęcia kolejnej decyzji w związku ze stopami procentowymi w nadchodzących miesiącach.
Zależność jest taka, że wyższe stopy procentowe odbijają się na finansach zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Z kolei dynamika płac spowalnia w stosunku do najwyższych poziomów odnotowanych latem 2023 roku. Spada również liczba wolnych miejsc pracy na brytyjskim rynku.
Zgodnie z najnowszymi danymi liczba wolnych miejsc pracy spadła po raz 19. z rzędu, z 26 000 do 932 000 w ciągu trzech miesięcy poprzedzających styczeń.
Stopa bezrobocia spadła do 3,8 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku, z 3,9 proc. w ciągu trzech miesięcy do listopada. Był to najniższy poziom odnotowany od listopada 2022 roku do stycznia 2023 roku.