Imigranci z UE są po Brexicie bardziej narażeni na wyzysk w pracy

Z przeprowadzonych badań wynika, że imigranci z UE są po Brexicie bardziej narażeni na wyzysk w pracy w Wielkiej Brytanii. Jak podaje The Guardian – powodem są tworzone pospiesznie wizy w celu poradzenia sobie z niedoborami siły roboczej.

Badania wykazały, że wydawane naprędce wizy w celu rozwiązania problemu niedoborów siły roboczej po Brexicie narażają imigrantów z UE na większe ryzyko wyzysku i współczesnego niewolnictwa.

Imigranci z UE bardziej narażeni na wyzysk po Brexicie

W wyniku rygorystycznych warunków dotyczących wydawania wiz dla pracowników z UE w takich gałęziach przemysłu jak rolnictwo czy branża opieki, częściej dochodzi do wyzysku. Od czasu Brexitu pracownicy gospodarstw rolnych i pracownicy domów opieki otrzymują zatrudnienie w Wielkiej Brytanii na podstawie wiz czasowych.

Z badań przeprowadzonych przez wiodące uniwersytety w Wielkiej Brytanii i organizacje charytatywne wynika, że po Brexicie więcej imigrantów z UE zatrudnianych na podstawie wiz czasowych w UK stało się ofiarami wyzysku.

Spotykają się oni z potrąceniami z wynagrodzeń z powodu nielegalnych opłat rekrutacyjnych, a także kosztów podróży, szkoleń, zakwaterowania i wysokich opłat wizowych.

Oszustw najczęściej dopuszczają się pośrednicy, którzy wprowadzają pracowników w błąd w kwestii warunków pracy, a także długości zatrudnienia.

Czego się boją wyzyskiwani imigranci?

Przeprowadzone badania dowodzą, że wyzysk imigrantów z UE po Brexicie powiększył się między innymi dlatego, że sami imigranci, którzy przyjechali do UK i otrzymali wizę, obawiają się odebrania wizy. Zastraszeni boją się zgłaszać władzom fakt, że są źle traktowani przez pracodawców.

Dodatkowo problem pogłębił fakt niedofinansowania agencji rządowych, które zajmują się egzekwowaniem praw pracowniczych. Dr Inga Thiemann z University of Leicester, która kierowała zespołem badawczym, stwierdziła, że największy problem dotyczy wyzysku w pracy i „pracy za długi”.

To Brexit sprawił, że pracownicy z UE stali się bardziej bezbronni. Wcześniej imigranci z UE przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii mieli możliwość składania skarg i zgłaszania wyzysku bez ryzyka utraty wizy i cofnięcia sponsoringu przez pracodawcę.

– To, co często obserwujemy w sektorze opieki, to fakt, że ludzie nie są skłonni zgłaszać się, nawet jeśli doświadczyli poważnego wyzysku w pracy. Ponieważ nie są pewni, czy uda im się znaleźć innego sponsora w terminie wyznaczonym przez Home Office. Bardziej boją się utraty pracy i konieczności powrotu do domu z całym zaciągniętym długiem, niż dalszego wyzysku, którego doświadczają – powiedziała dr Inga Thiemann.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Ojciec wziął „pełną odpowiedzialność” za śmierć 10-letniej Sary Sh.

Ojciec 10-letniej Sary Sh. w obliczu brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości powiedział, że bierze „pełną odpowiedzialność” za jej śmierć. Przed sądem Old Bailey Urfan Sh. przyznał się do brutalnego pobicia dziewczynki.

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie