piątek, 20 września, 2024

Podwyżka Personal Independence Payment. Ile wynosi?

Od poniedziałku, 8 kwietnia, Ministerstwo Pracy i Emerytur przekazało dodatkowe pieniądze osobom pobierającym Personal Independence Payment (PIP) cierpiącym na jedno z 25 schorzeń.

Od kwietnia weszła w życie podwyżka zasiłków po latach zamrożenia wysokości świadczeń. W tym roku rząd zdecydował się podwyższyć stawki zasiłków biorąc pod uwagę wrześniową inflację, która wyniosła 6,7 proc.

Podwyżka Personal Independence Payment

Ministerstwo Pracy i Emerytur podwyższyło od poniedziałku Personal Independence Payment (PIP). Osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub niepełnosprawność, które mają wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, otrzymały w tym miesiącu wyższe świadczenia. W niektórych przypadkach wzrosły one do 184,30 funtów tygodniowo.

Świadczenia PIP składają się z dwóch elementów – części na codzienne życie (Daily living part) i części na mobilność (Mobility part). Dla każdego z tych elementów ustalana jest stawka standardowa i podwyższona.

Od 8 kwietnia 2024 roku standardowa stawka na życie wynosi 72,65 funta tygodniowo (wzrost o 4,55 funta z 68,10 funta tygodniowo). Z kolei podwyższona stawka na życie codzienne wynosi po podwyżce 108,55 funta tygodniowo (wzrost o 6,80 funta z 101,75 funta).

Natomiast standardowa stawka na mobilność wynosi od 8 kwietnia tego roku 28,70 funta (wzrost o 1,80 funta z 26,90 funta). A zwiększona stawka za mobilność wynosi 75,75 funta (wzrost o 4,75 funta z 71 funtów tygodniowo).

Komu przysługuje PIP?

Personal Independence Payment (PIP) przysługuje osobom, których stan zdrowia lub niepełnosprawność utrudniają im codzienne funkcjonowanie i poruszanie się (lub jedno i drugie).

Kolejnym kryterium do tego, aby otrzymywać tego rodzaju świadczenie, jest konieczność mieszkania w Wielkiej Brytanii przez co najmniej dwa z ostatnich trzech lat i przebywanie na Wyspach w momencie składania wniosku o zasiłek.

PIP nie jest wypłacany w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności danej osoby, ale od tego, jak stan zdrowia i niepełnosprawność wpływają na codzienne życie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Dlatego też do PIP może daną osobę uprawniać cały szereg schorzeń i niepełnosprawności. Poniżej przedstawiamy listę takich schorzeń:

– bezdech senny

– choroba górnych dróg oddechowych

– obturacyjna choroba płuc

– przewlekłe zapalenie oskrzeli

– mukowiscydoza

– rozedma

– ropniak

– rozstrzenie oskrzeli

– astma

– azbestoza

– alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

– zwłókniające zapalenie pęcherzyków płucnych

– sarkoidoza

– krzemica

– ziarniakowa choroba płuc i nacieki płucne

– zwłóknienie płuc

– pylica płuc

– zwłóknienie płuc

– opłucna

– wysięk w jamie opłucnej

– odma opłucnowa

– zator płucny

– zapalenie płuc

– przeszczep płuc

– przeszczep serca i płuc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?