piątek, 20 września, 2024

Dlaczego oliwa z oliwek jest aż taka droga?

W Wielkiej Brytanii ceny oliwy z oliwek rosną w iście zawrotnym tempie. Za butelkę „płynnego złota” na Wyspie płaci się już nawet do 8 funtów.

Olej roślinny będący jednym z najważniejszych elementów kuchni śródziemnomorskiej, choć nie tylko, da się kupić w brytyjskim markecie, w litrowej butelce, pod jego tzw. marką własną za prawie 8 funtów. Wielu klientów jest zszokowana wzrostem ceny oliwy z oliwek. Co za nim stoi? Dlaczego ten olej roślinny tak bardzo zdrożał? Wyjaśniamy!

Oliwa z oliwek niczym „płynne złoto”

Według oficjalnych danych ONS średnia cena oliwy z oliwek wzrosła w zeszłym roku o 39%. Oznacza to, że przeciętnie za jednolitrową butelkę takiego oleju w markecie zapłacimy 7,68 funta. Dla porównania dodajmy, iż jeszcze w 2021 roku cena ta wynosiła tylko 5,51 funta. Dodajmy, iż te wyliczenia dotyczą najtańszych oliw z oliwek, sprzedawanych pod marką własną danego supermarketu. Z kolei dziennikarze Sky News podają, że butelka tego oleju o pojemności 500 ml kosztuje obecnie przeciętnie 7,45 funta. Przy tym uśrednieniu wzięto pod uwagę nie tylko cenę najtańszych oliw tego typu, ale również wyroby markowe, sprzedawane pod znanymi brandami.

Butelka oliwy z oliwek w sklepie sieci Waitrose o pojemności 500 ml kosztuje aż 22 funty, co czyni ją najdroższą w gronie oliw sprzedawanych pod marką własną w UK. Warto jej cenę zestawić z winem Whispering Angel Provence Rosé, którego butelka o pojemności kosztuje 750ml w tym samym sklepie kosztuje zaledwie 11,49 funta. Oliwa jest zatem prawie dwukrotnie droższa od wina!

Co stoi za tak znaczącymi podwyżkami cen oliwy z oliwek?

Zarówno brytyjscy, jak i europejscy konsumenci odczuli w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost cen oliwy z oliwek. Wynika on z różnych czynników. W zeszłym roku gaje oliwne w całej Europie ucierpiały z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, w tym najgorętszego lata w historii.

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, temperatury w Hiszpanii, wiodącym na świecie producencie oliwy z oliwek, sięgały czterdziestu stopni. Z kolei w Grecji doszło do pożarów, które uderzyły w poziom tamtejszej produkcji. Nie inaczej sytuacja ma się choćby we Włoszech. Co więcej, oliwa z oliwek jest obecnie najczęściej kradzionym produktem w supermarketach w niemal połowie hiszpańskich supermarketów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?