piątek, 20 września, 2024

Oglądanie swojej twarzy podczas wideorozmów męczy psychicznie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Galway rzuca nowe światło na to, jak kobiety i mężczyźni radzą sobie z oglądaniem swojej twarzy w trakcie wideorozmów. Okazuje się, że patrzenie na siebie w czasie rzeczywistym większość ludzi psychicznie męczy. I że jest to tak samo częste u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wideorozmowy są męczące psychicznie

Naukowcy z University of Galway nie mają już wątpliwości – wideorozmowy, podczas których ludzie oglądają na ekranie swoje twarze, są bardzo męczące psychicznie. Aby to stwierdzić naukowcy przeanalizowali aktywność mózgu uczestników takich wideorozmów i ustalili, że oglądanie własnego wizerunku męczy w równym stopniu mężczyzn, co kobiety. A to pewna nowość, ponieważ wcześniejsze badania wskazywały na większe zmęczenie przyglądaniem się własnej twarzy wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Choć, trzeba tu zaznaczyć, że wcześniejsze badania opierały się głównie na danych zebranych w ankietach i wywiadach. A zatem odwoływały się do indywidualnego odczucia uczestników wideorozmów.

W najnowszym badaniu uczestniczyło 32 ochotników – po równo 16 mężczyzn i 16 kobiet. W jego trakcie kobiety i mężczyźni wzięli udział w spotkaniu na Zoomie, a aktywność bioelektryczną ich mózgu zbadano za pomocą elektroencefalografu. Podczas spotkania uczestnicy czasami mieli kamerkę włączoną, a czasami wyłączoną.

Praca online wiąże się z nowymi wyzwaniami

Naukowcy irlandzkiego Uniwersytetu w Galway nie mają wątpliwości, że ich ustalenia powinni głęboko wziąć sobie do serca pracodawcy stosujący elastyczne metody pracy. Trzeba bowiem zrozumieć nowe wyzwania związane z pracą online i nowoczesnymi formami komunikacji.

– Podczas lockdownów wykorzystanie platform do wideokonferencji gwałtownie wzrosło. I są one nadal szeroko stosowane w pracy i edukacji, bo oferują pewne korzyści w porównaniu ze spotkaniami stacjonarnymi. Jednak ludzie często zgłaszają, że są wyczerpani takimi video callami – zaznacza profesor Eoin Whelan z University of Galway. I dodaje: – Nasze badanie pokazuje, że uczucie zmęczenia, które odczuwamy podczas rozmów wideo, jest prawdziwe. A oglądanie własnego wizerunku sprawia, że jest to jeszcze bardziej męczące. Wyłączenie odbicia własnej twarzy może pomóc zmniejszyć zmęczenie podczas wirtualnych spotkań.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?