piątek, 20 września, 2024

Ile obecnie kosztuje wychowanie dziecka?

W ciągu ostatniej dekady koszty związane z wychowaniem dziecka dramatycznie wzrosły. Najbardziej bolesne dla domowego budżetu są koszty opieki nad dzieckiem, ale rodziny niemało wydają także na żywność i media. Jak sobie poradzić w obliczu stale rosnących cen? Eksperci mają tu kilka wskazówek.

Wychowanie dziecka w UK kosztuje krocie

Niedawno eksperci Moneyfarm oszacowali, że wychowanie dziecka do 18. roku życia kosztuje w UK ponad 220 000 funtów. Z kolei inne dane sugerują, że koszty wychowywania bardzo małych dzieci wzrosły w ciągu ostatniej dekady aż o 75 proc. Gros tych kosztów stanowią wydatki na opiekę nad dzieckiem. Obecnie średni koszt opieki nad dzieckiem poniżej 2. roku życia to rząd 15 000 funtów rocznie. Po doliczeniu wydatków na żywność czy media okazuje się, że w niektórych regionach kraju wydatki związane z wychowaniem i opieką nad dzieckiem stanowią ponad połowę średniej pensji w UK.

Tylko w ostatnim roku koszty opieki nad dziećmi wzrosły o 6 proc. Czyli więcej, niż wyniósł wskaźnik inflacji. A dodatkowo wielu rodziców musi się zmierzyć z tzw. „nakazem powrotu do pracy”, który tym bardziej zwiększa presję na domowe budżety.

Jakie remedium na wysokie koszty związane z wychowaniem dzieci?

Eksperci wskazują, że jest kilka sposobów na to, aby obniżyć koszty związane z wychowaniem dzieci. W tym z opieką nad bardzo małymi dziećmi. Przede wszystkim rodzice muszą zawnioskować o przyznanie im bezpłatnych godzin w zakresie opieki nad dziećmi. Od 12 maja można się zarejestrować na 15 bezpłatnych godzin tygodniowo dla dzieci poniżej dziewięciu miesięcy. Z tym że program rozpocznie się dopiero we wrześniu. Poza tym niektóre gospodarstwa domowe powinny ponownie przejrzeć, czy nie kwalifikują się do otrzymywania dodatku Child Benefit. W ostatnim budżecie kanclerz Jeremy Hunt ustanowił nowe progi, co oznacza, że przy zarobkach partnera zarabiającego więcej w gospodarstwie domowym, ale poniżej 60 000 funtów, będzie można zatrzymać całą kwotę, a przy zarobkach takiej osoby w widełkach 60 000 – 80 000 funtów będzie można zatrzymać jej część.

Należy wreszcie pamiętać, że w przypadku osiągania dochodów poniżej 100 000 funtów i niepobierania żadnych świadczeń z wyjątkiem Child Benefit, gospodarstwo domowe kwalifikuje się do zwolnień z podatku w zakresie opieki nad dzieckiem. To pozwoli zaoszczędzić nawet do 2000 funtów rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?