W ciągu ostatnich pięciu lat ceny domów na terenach wiejskich w UK rosły znacznie szybciej niż ceny domów na terenach zurbanizowanych. Na taki stan rzeczy mocno wpłynęła pandemia Covid-19, ale także wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości dla celów rekreacyjnych.
Rośnie zainteresowanie kupnem domu poza miastem
Analiza oficjalnych danych HM Land Registry zaprezentowana przez Nationwide pokazuje, że w okresie od grudnia 2018 r. do grudnia 2023 r. wzrost cen domów na terenach wiejskich był nieporównywalnie wyższy niż wzrost cen domów na terenach zurbanizowanych. W ciągu pięciu lat ceny domów na obszarach z przewagą obszarów wiejskich wzrosły o 22 proc. w porównaniu do 17 proc. na obszarach z przewagą miast.
Bardziej szczegółowe analizy pokazują, że na terenach wiejskich najsilniejszy wzrost cen odnotowały domy w zabudowie bliźniaczej. Średnio był to wzrost rzędu 24 proc. Na dalszym miejscu znalazły się domy w zabudowie szeregowej, ze wzrostem cen rzędu 23 proc., a ceny domów wolno stojących wzrosły średnio o 22 proc.
Ceny domów w miastach i miasteczkach w Wielkiej Brytanii rosły znacznie wolniej niż ceny domów na terenach wiejskich, ale jednocześnie znacznie szybciej niż ceny mieszkań na terenach zurbanizowanych. Tutaj wzrosty były najsłabsze – średnio 5 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.
Dlaczego ceny domów poza miastem rosną?
Boom, jeśli chodzi o ceny domów na terenach wiejskich, to efekt pandemii Covid-19, która zachęciła ludzi do zamieszkania poza miastem. Trend ten znacząco się obecnie uspokoił, a miejscami się odwraca, ale nie zmienia to faktu, że ceny nieruchomości wiejskich właśnie przez pandemię wystrzeliły na niespotykaną dotychczas skalę.
Dodatkowo na wzrost cen nieruchomości wiejskich wpływ ma chęć posiadania własnego lokum na obszarze atrakcyjnym turystycznie. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie kupnem domu m.in. na terenie hrabstwa Devon i w obrębie Lake District, na terenie Kumbrii.