UE chce budować silne więzi z nowym premierem UK. Ale nie pójdzie na ustępstwa

Unia Europejska jest otwarta na pogłębianie więzi z Wielką Brytanią i prawdopodobnie nowym premierem, który obejmie władzę po wyborach 4 lipca. Ale już teraz wiadomo, że Wspólnota nie zgodzi się na żadne radykalne ustępstwa względem UK.

Unia Europejska chce ściśle współpracować z UK

Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii odbędą się już za nieco ponad miesiąc. I wszystko wskazuje na to, że wygra je Partia Pracy, która od dawna utrzymuje w sondażach ogromną przewagę nad Partią Konserwatywną. Unijni urzędnicy już teraz sygnalizują, że będą chcieli wzmacniać relacje z nowym premierem UK, ale też że nie pójdą na radykalne ustępstwa wobec Brytyjczyków. Jakiekolwiek nowe porozumienia, czy to dotyczące ułatwień w handlu świeżą żywnością, czy też na przykład wymiany studentów, będą wymagały od nowego rządu w Londynie zaakceptowania stosownych „zasad i obowiązków”.

– Jeśli Wielka Brytania będzie szukać bardziej pozytywnych stosunków, to [UE] będzie w tym zakresie otwierać drzwi. (…) Mamy potencjalnie dużo narzędzi w celu nawiązania bliższych relacji. Choć to oczywiście było na stole zawsze. Z tym oczywiście wiążą się specjalne obowiązki i zasady ze strony Wielkiej Brytanii – mówi anonimowo jeden z unijnych dyplomatów.

UE i UK nadal mają ze sobą wiele wspólnego

Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obie strony nadal mają ze sobą wiele wspólnego. A ich cele, pod względem politycznym czy gospodarczym, są zazwyczaj zbieżne. – Uważam, że jest wiele obszarów, w których musimy ściślej współpracować. Bardzo oczywistym przykładem jest polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. (…) Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie stało się jeszcze bardziej oczywiste, że jako sojusznicy musimy ściśle współpracować – mówi otwarcie europosłanka Terry Reintke.

Unijni urzędnicy zwracają jednak uwagę na fakt, że już i tak wiele w stosunkach UK-UE zmieniło się pod rządami Rishiego Sunaka. Zwłaszcza po podpisaniu Porozumienia windsorskiego, które ułatwiło m.in. handel żywnością, transport zwierząt domowych czy rozstrzyganie wątpliwości w sprawie naliczania VAT.

– Nie ma takiego poczucia „o tak, teraz wreszcie nadchodzi rząd laburzystów”, ponieważ przez ostatnie półtora roku całkiem nieźle współpracowaliśmy z rządem konserwatystów. A stosunki UE–Wielka Brytania nie zajmują już tak dużo naszego czasu, jak kilka lat temu. Jeśli rząd Partii Pracy przedstawi pomysły i wiarygodne propozycje (…), to będziemy skłonni dyskutować i cieszyć się z takich rozmów – zaznacza inny unijny dyplomata.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

W Irlandii Północnej można liczyć na dodatkowe świadczenie po cięciach Winter Fuel Allowance

Emeryci w Irlandii Północnej, których dotknęły zmiany w ramach...

Gwałtowny wzrost cen masła w brytyjskich sklepach

W Wielkiej Brytanii notujemy znaczący wzrost cen masła. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych, bez którego trudno wyobrazić sobie zawartość lodówki, dosłownie z miesiąca na miesiąc zdrożał nawet o 20%.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie